Toruńscy naukowcy chcą zatrzymać Alzheimera

ZDROWIE

Autor: Gazeta Pomorska/ Rynek Seniora   11 września 2015 10:17


Toruńscy naukowcy chcą zatrzymać Alzheimera Jednym z pierwszych symptomów choroby Alzheimera są kłopoty z orientacją. Fot. Neuro-Care (zdjęcie ilustracyjne)

Interdyscyplinarny zespół naukowców z Centrum Nowoczesnych Technologii UMK w Toruniu zajął się badaniami zmian w ludzkiej pamięci przestrzennej. Naukowcy liczą, że ich praca  przysłuży się w walce z Alzheimerem.

Szybka diagnoza w chorobie Alzheimera pozwala złagodzić proces nieodwracalnej, stopniowej utraty komórek neuronowych w mózgu.

Jednym z pierwszych symptomów są kłopoty z orientacją.  Dlatego zespół kognitywistów, fizyków, informatyków z Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zajął się badaniami zdolności lokalizacji obiektów oraz orientacją w przestrzeni.

W ramach projektu naukowcy postanowili sprawdzić, jak seniorzy funkcjonują w środowisku naturalnym. Grupa piętnastu zdrowych seniorów w wieku powyżej 65 lat, ubrana w uprząż z czujnikami ruchu, otrzyma kilka zadań do wykonania - od najprostszych, na przykład znalezienie wyjścia z budynku, po bardziej skomplikowane. Czujniki wychwycą każde niezdecydowanie seniora, momenty zawahania czy dezorientacji.

Wyniki badań maja być pomocne przy opracowywaniu nowych metod diagnostycznych choroby. 

Według danych z raportu rzecznika praw obywatelskich o tej chorobie, w pierwszym stadium Alzheimera właściwie diagnozowane jest w Polsce tylko 20 proc. cierpiących na nią.

Projekt finansuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Unia Europejska w ramach programu "Uniwersytet młodych wynalazców". Naukowcy otrzymali 50 tys. zł na realizację swoich pomysłów.

Więcej: www.pomorska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.