Trwa rejestracja na konferencję ordynatorów oddziałów reumatologii

ZDROWIE

Autor: PWX/Rynek Seniora   24 maja 2016 12:01


www.rynekzdrowia.pl
Trwa rejestracja na konferencję ordynatorów oddziałów reumatologii Na zdj. Piotr Bednarski, dyrektor, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher

Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji zaprasza 2 i 3 czerwca na coroczną Konferencję Ordynatorów i Kierowników Poradni Reumatologicznych w Warszawie. Tradycyjnie już, w pierwszym dniu - spotkanie w Ministerstwie Zdrowia poświęcone zagadnieniom systemowym, w drugim - wykłady i dyskusje dotyczące aspektów klinicznych.

35 Konferencja Ordynatorów i Kierowników Poradni Reumatologicznych skierowana jest głównie do osób zarządzających oddziałami i poradniami reumatologicznymi w całym kraju. Organizatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji przy wsparciu Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.

W ramach tegorocznej edycji Konferencji planowane są dwa wydarzenia:


• Konferencja Reumatologia 2016 (2 czerwca, czwartek, godz. 12:00-17:30, Ministerstwo Zdrowia)
• Konferencja Standardy w reumatologii 2016 (3 czerwca, piątek, godz. 9:00-14:30, Hotel Radisson Blu Sobieski).

Konferencja Reumatologia 2016 (2 czerwca) koncentrować się będzie głównie na  zachodzących obecnie zmianach w systemie opieki zdrowotnej. Szczegółowo omówione zostaną kwestie: referencyjności ośrodków reumatologicznych, rozwoju wczesnej diagnostyki chorób reumatycznych w ramach opieki koordynowanej, a także leczenie biologiczne w  Polsce - m.in. w aspekcie dostępności i kosztów systemowych. 
Tego dnia zostaną również wręczone nagrody czasopisma Reumatologia za  najlepsze publikacje naukowe w roku 2015.

Konferencja Standardy w reumatologii 2016 (3 czerwca) poświęcona będzie aspektom klinicznym i naukowym. Szczegółowo omówiony zostanie postęp w zakresie diagnostyki chorób reumatycznych (w tym medycyna spersonalizowana), terapii oraz skuteczności dostępnych rozwiązań (w tym agresywnego leczenia w chorobach reumatycznych).

Wśród zagadnień jakie poruszą podczas wykładów znani specjaliści w dz. reumatologii znajdą się również takie jak: stosowanie leków biologicznych w chorobach reumatycznych dzieci, aktualne zalecenia terapeutyczne w chorobach reumatycznych u pacjentek w ciąży, nowe opcje terapeutyczne w leczeniu tocznia.

Strona konferencjizjazdordynatorow.pl
Rejestracjarejestracja/35-konferencja

****

- W Polsce borykamy się z bardzo dużymi opóźnieniami w rozpoznawaniu zapalnych chorób reumatycznych. Wynika to z niskiej świadomości społecznej, kojarzącej choroby reumatyczne jako choroby ludzi starych, podczas gdy zapalne choroby reumatyczne dotykają ludzi młodych - zwraca uwagę prof. Brygida Kwiatkowska, z-ca dyr. Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, nawiązując do jednego z ważnych tematów poruszanych podczas Konferencji, jakim będzie rozwój wczesnej diagnostyki chorób reumatycznych w ramach opieki koordynowanej w kontekście współpracy reumatologów z lekarzami POZ.

- Lekarze rodzinni nie mają przygotowanych przez nas, reumatologów, narzędzi umożliwiających w sposób tani i szybki wyodrębnienie chorych, u których prawdopodobnie rozwija się zapalna choroba reumatyczna. Współpraca z lekarzami rodzinnymi i przygotowanie dla nich szybkich testów przesiewowych pozwoli na skrócenie tego czasu do niezbędnego minimum - mówi prof. Kwiatkowska.

Jak przyznaje, u 30-40 proc. chorych reumatycznie obserwowany jest brak skuteczności tradycyjnych leków modyfikujących przebieg choroby, co wynika często ze zbyt późno i niedostatecznie intensywnie prowadzonego leczenia. Możliwość poprawienia tych wyników terapeutycznych też będzie jednym z tematów dyskusji podczas Konferencji.

- Według najnowszych zaleceń we wszystkich zapalnych chorobach reumatycznych powinniśmy leczyć zgodnie z zasadą „treat to target”, czyli terapii prowadzącej do celu, a tym celem jest remisja. Wczesne włączenie skutecznego leczenia tradycyjnymi lekami modyfikującymi przebieg choroby w RZS zwiększa skuteczność leczenia do 80-90 proc. - tłumaczy prof. Kwiatkowska.

Dodaje: - Podobnie jest z lekami biologicznymi. Ich skuteczność jest tym większa, jeśli są włączone we wcześniejszych okresach choroby. W przypadku RZS niemal w całej Europie jeżeli nieskuteczne jest leczenie tradycyjnymi lekami modyfikującymi, leki biologiczne włączane są w pierwszym roku trwania choroby.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.