Tylko 10 proc. chorych stosuje się do zaleceń lekarza, a reszta...

ZDROWIE

Autor: gazeta.pl/Rynek Seniora   30 maja 2016 12:28


Tylko 10 proc. chorych stosuje się do zaleceń lekarza, a reszta... Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pacjenci ignorują wiele zaleceń, ale najciekawsze są sposoby łamania zasad. Np. przyjmowanie połowy dawki leku, aby opakowanie wystarczyło na dłużej lub branie naraz leków rozpisanych na cały dzień - mówi dr Agnieszka Siennicka, biolog, psycholog, która badała dlaczego pacjenci nie realizują zaleceń lekarskich.

W rozmowie z dziennikarzem Gazety Wyborczej, dr Agnieszka Siennicka, która prowadziła badania w Ośrodku Chorób Serca 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, wskazuje, że np. w przypadku niewydolności serca można żyć z chorobą niemal całkiem normalnie - pod warunkiem stosowania się do konkretnych zaleceń lekarza.

Mimo że ich lista nie jest długa ani skomplikowana - regularne zażywanie leków oraz m.in. dieta, więcej ruchu, kontrolowanie wagi, zakaz palenia, jedzenia soli - tylko 10 proc. pacjentów zastosuje się do zaleceń.

Według dr Siennickiej, najciekawsze są sposoby łamania zasad. Jedna z badanych, gdy lek okazał się drogi, postanowiła spożywać połowę dawki, by wystarczył jej na dłużej. Inni pacjenci leki rozpisane na cały dzień brali na raz. Chorzy nie stosowali też zaleceń dotyczących kontroli wagi, tłumacząc ''Po ubraniach widzę, że nic się nie zmienia'' oraz rzucenia palenia stosując wymówkę: ''Teraz bez sensu rzucać, i tak jestem chory''.

Psycholog wyjaśnia, że wiele zależy od umiejscowienia kontroli zdrowia. Może być ono wewnętrzne albo zewnętrzne. Jeśli jest wewnętrzne, to o wszystkim decyduje sam chory. Zewnętrzne - to rola przypadku, jakiejś osoby lub Boga.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR