
W Unii Europejskiej każdego roku zdarza się ponad 2,5 mln zakażeń szpitalnych, które doprowadzają do 90 tys. zgonów - wynika z raportu opublikowanego przez Plos Medicine.
Raport opracowali specjaliści Europejskiego Centrum Kontroli Chorób w Solna w Szwecji. Przeanalizowano w nim dane z lat 2011-2012 zgłoszone przez 1 149 szpitali w 28 krajach UE oraz w Norwegii i Islandii. Wynika z nich, że zakażeniom szpitalnym ulega co 20. znajdujący się w nich pacjent.
Główny autor opracowania Alessandro Cassini twierdzi, że najczęstszymi w Unii infekcjami szpitalnymi są zakażenia dróg moczowych, ran pooperacyjnych oraz zapalenia płuc. Na każde nich przypada 20 proc. wszystkich tego rodzaju infekcji.
- Zdecydowana większość zakażeń szpitalnych związana jest z inwazyjnymi procedurami, takimi jak używanie cewników wprowadzanych do naczyń krwionośnych i dróg moczowych oraz mechanicznej wentylacji płuc - powiedział tygodnikowi New Scientist Alessandro Cassini.
Specjalista dodał, że urządzenia te ratują życie, ale bardziej narażają pacjentów na zakażenia, ponieważ omijają naturalne bariery ochronne organizmu. Przyznał również, że zakażenia szpitalne poza zgonami u wielu pacjentów powodują powikłania doprowadzające do niesprawności fizycznej i umysłowej.
Zdaniem Cassiniego jednej trzeciej infekcji szpitalnych można byłoby zapobiec dzięki większej dbałości w szpitalach o higienę i lepszej kontroli zakażeń.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych