U zdrowych seniorów aspiryna wyrządza więcej szkody niż pożytku

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   18 września 2018 09:53


U zdrowych seniorów aspiryna wyrządza więcej szkody niż pożytku Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Aspiryna może chronić przed zawałem serca, udarem mózgu i nowotworami, jednak seniorzy, którzy nie mają kłopotów ze zdrowiem, nie powinni jej zażywać, bo wyrządza u nich więcej szkody niż pożytku - ostrzega „New England Journal of Medicine”.

Kwas acetylosalicylowy, często nazywany aspiryną, choć to tylko jeden z wielu zawierających go leków, przepisywany jest chorym po zawale serca i niedokrwiennym udarze mózgu. Dzięki temu są oni mniej narażeni na kolejny zawał lub tego typu udar. W takich przypadkach zażywanie tego środka jest konieczne, gdyż rozrzedza on krew i zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów krwi.

Aspiryna prawdopodobnie zmniejsza również ryzyko niektórych nowotworów złośliwych, takich jak rak jelita grubego.

Jednak najnowsze badania wykazały, że seniorzy po 70. roku życia, którzy są zdrowi, nie mieli zawału serca ani udaru mózgu, nie powinny jej zażywać, ponieważ są wtedy bardziej narażeni na krwawienia wewnętrzne. Lek ten w małych dawkach jest dostępny bez recepty, dlatego część osób zażywa go bez konsultacji z lekarzem.

Prof. John McNeil z Monash University wyjaśnia, że wcześniejsze badania przeprowadzono głównie na osobach w średnim wieku. Coraz więcej jest jednak obserwacji wykazujących, że wraz z wiekiem większe jest ryzyko działań niepożądanych wynikających z zażywania kwasu acetylosalicylowego, takich jak krwawienia wewnętrzne, do żołądka.

Najnowszymi badaniami objęto 19 114 Amerykanów i Australijczyków w wieku co najmniej 70 lat. Połowa z nich codziennie przez pięć lat zażywała aspirynę w dawce 100 mg. Okazało się, że u tych osób ryzyko zawału serca i udaru mózgu nie zmniejszyło się, więcej było natomiast działań niepożądanych.

- To ważna informacja dla lekarzy, bo dotąd nie mieli oni pewności, czy należy zalecać aspirynę osobom starszym będącym w dobrym stanie zdrowia - podkreśla prof. McNeil.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR