Ubóstwo skraca życie nawet o 10 lat
Autor: PAP/Rynek Seniora   27 listopada 2018 10:48

W Wielkiej Brytanii ubodzy żyją już niemal o 10 lat krócej niż bogaci. Problem ten narasta - informuje pismo "Lancet Public Health".

Jak wskazują wyniki badań naukowców z Imperial College London, różnica w oczekiwanej długości życia pomiędzy ubogimi a bogatymi mieszkańcami Zjednoczonego Królestwa stale się powiększa i osiągnęła już prawie 10 lat. Najuboższe kobiety żyją obecnie przeciętnie krócej, niż w roku 2011.

Finansowani przez Wellcome Trust naukowcy przeanalizowali dane Office for National Statistics dotyczące wszystkich zgonów odnotowanych w Anglii pomiędzy rokiem 2001 a 2016 - w sumie 7,65 miliona zgonów. Obserwowane tendencje dotyczyły nie pojedynczych osób, a społeczności żyjących na niewielkich obszarach (nazywanych przez Office of National Statistics "lower super output areas"). Każdy taki obszar - bogatszy lub uboższy - zamieszkiwało 1500 osób. Zespół przeprowadził analizę, wykorzystując informacje o miejscu, w którym nastąpił każdy zgon.

Okazało się, że różnica w długości życia między najbogatszymi i najuboższymi grupami społeczeństwa wzrosła z 6,1 roku w 2001 r. do 7,9 roku w 2016 r. w przypadku kobiet i z 9,0 do 9,7 lat w przypadku mężczyzn.

Średnia długość życia kobiet w najbiedniejszych społecznościach w 2016 roku wynosiła 78,8 roku, w porównaniu do 86,7 roku w najzamożniejszej grupie. Dla mężczyzn średnia długość życia wynosiła 74 lat dla najbiedniejszych, w porównaniu z 83,8 roku dla najbogatszych.

Ponadto średnia długość życia najbiedniejszych kobiet spadła o 0,24 roku od 2011.

Główny autor badań, prof. Majid Ezzati z Imperial School of Public Health, uznał zaobserwowane tendencje za wysoce niepokojące i świadczące o wykluczeniu najuboższych.

Wśród czynników odpowiedzialnych za skracanie długości życia profesor wymienił spadek dochodów z pracy i zmniejszenie zasiłków, co zmusiło wiele utrzymujących się z pracy rodzin do korzystania z banków żywności. Ceny zdrowej żywności - na przykład świeżych owoców i warzyw - wzrosły w porównaniu z niezdrową, przetworzoną żywnością. Stała się więc niedostępna dla najuboższych.

Od roku 2010 zmniejszone zostały także fundusze przeznaczone na opiekę zdrowotną. W rezultacie choroby, które można leczyć - na przykład nowotwory - rozpoznawane są zbyt późno. Ludzie umierają przedwcześnie również z powodu demencji.

Najbiedniejsze osoby umierały wcześniej od zamożnych z powodu wszystkich chorób, jednak różnica byłą szczególnie wyraźna w przypadku niektórych z nich. Do skrócenia średniej długości życia przyczyniły się zwłaszcza zgony noworodków i dzieci, choroby układu oddechowego, choroby serca, nowotwory płuc i przewodu pokarmowego oraz demencja. W roku 2016 dzieci w wieku poniżej pięciu lat z najbiedniejszych grup społecznych były 2,5 razy bardziej narażone na śmierć, niż dzieci z zamożnych rodzin.

- Badanie to sugeruje, że biedni w Anglii umierają z powodu chorób, którym można zapobiegać i które można leczyć - powiedział profesor Ezzati. - Większe inwestycje w opiekę zdrowotną i społeczną na najbardziej potrzebujących obszarach pomogą odwrócić zatrważające tendencje obserwowane w naszej pracy. Potrzebujemy również działań rządowych i branżowych, aby wyeliminować brak bezpieczeństwa żywnościowego i sprawić, by zdrowe wybory żywnościowe stały się bardziej przystępne, tak aby jakość diety rodziny nie była podyktowana jej dochodami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR