Ubytek słuchu to czynnik ryzyka szybszego zgonu

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   14 grudnia 2018 12:25


Ubytek słuchu to czynnik ryzyka szybszego zgonu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ubytek słuchu ma związek z wyższym ryzykiem zgonu z powodu chorób układu krążenia u osób przed 75. rokiem życia - informują naukowcy z USA na łamach pisma “Social Science and Medicine”.

Pogorszenie zdolności słuchowych jest uważane za czwartą przyczynę niepełnosprawności ludzi na świecie. Ma silny związek z procesem starzenia się. Zgodnie z szacunkami dotyczy 1 proc. osób miedzy 40. a 44 rokiem życia i około 50 proc. kobiet oraz 62 proc. mężczyzn z grupy wiekowej 80-84 lata. Z dotychczasowych badań wynika m.in., że ubytek słuchu przyczynia się do szybszego rozwoju demencji, tj. pogorszenia zdolności pamięciowych i innych zdolności poznawczych.

Naukowcy z Columbia University Mailman School of Public Health w Nowym Jorku przeanalizowali dane zebrane wśród blisko 50,5 tys. dorosłych osób (po 20. roku życia), uczestników norweskiego badania pt. Nord-Troendelag Hearing Loss Study w latach 1996-98. Dotyczyły one ubytku słuchu (ubytek powyżej 25 decybeli), przyczyn śmiertelności, sytuacji rodzinnej, a także palenia papierosów, picia alkoholu oraz aktywności fizycznej.

Okazało się, że w ciągu ponad 17 lat śmiertelność ogólna osób przed 75. rokiem życia z ubytkiem słuchu była wyższa o 10 proc., a śmiertelność z powodu chorób układu krążenia o 40 proc., w porównaniu z osobami słyszącymi dobrze. Na wzrost ryzyka zgonu osób z niedosłuchem wpływała też sytuacja rodzinna - większą śmiertelność stwierdzono wśród osób po rozwodzie lub separacji z małżonkiem, a także wśród bezdzietnych kobiet. Natomiast pacjenci z ubytkiem słuchu, ale dobrze słyszącym partnerem, mieli zmniejszone ryzyko zgonu. Niedosłuch nie miał związku z wyższą śmiertelnością z powodu nowotworów złośliwych i urazów.

- Podeszły wiek znacznie zwiększa ryzyko ubytku słuchu. Dlatego w miarę starzenia się populacji obserwujemy rosnącą liczbę osób z niedosłuchem. Jednocześnie coraz więcej ludzi żyje bez partnera, co naraża osoby z ubytkiem słuchu na zwiększone ryzyko zgonu - skomentował współautor pracy dr Vegard Skirbekk.

W ocenie autorów pracy posiadanie partnera czy rodziny może obniżać śmiertelność wśród osób z niedosłuchem, gdyż pobudza ich aktywność towarzyską i społeczną oraz jest źródłem wsparcia, m.in. w pokonywaniu barier podczas kontaktów z innymi. Współmałżonek może również zachęcać osobę z ubytkiem słuchu do korzystania z pomocy technicznej, takiej jak aparaty słuchowe i towarzyszyć jej w trakcie konsultacji medycznych. Bycie w związku może również łagodzić negatywne ekonomiczne skutki ubytku słuchu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR