Udar mózgu a niedowład - jak pomóc choremu?

ZDROWIE

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   16 listopada 2016 14:03


Udar mózgu a niedowład - jak pomóc choremu? Po udarze, przy niedowładzie jednej ręki, unoszenie się na poręczy łóżka tylko za pomocą zdrowej kończyny wywołuje nieodwracalne odruchy wyprostne. Fot. UM Warszawa

U 30 proc. pacjentów w ciągu trzech miesięcy po udarze może dodatkowo rozwinąć się spastyczność poudarowa, czyli nadmierne, często bolesne napięcie mięśniowe. Ręka objęta spastycznością nie reaguje na polecenia mózgu, a przykurczone mięśnie uniemożliwiają pełen zakres ruchów i czasem powodują ból. Podpowiadamy, jak pomóc w tej dolegliwości i jakich błędów się wystrzegać.

- Udar mózgu i jego konsekwencje, w tym spastyczność, to ogromne obciążenie psychiczne, które może powodować, że chorzy nie są w stanie sami zmotywować się do rehabilitacji i leczenia. Rozmawiając na co dzień z wieloma pacjentami oraz ich rodzinami, obserwuję, że bez wsparcia najbliższych proces dochodzenia do sprawności jest o wiele dłuższy, a często nawet niemożliwy - mówi Adam Siger z Fundacji Udaru Mózgu.

Dodaje, że aby bliscy mogli pomóc członkowi rodziny po udarze, potrzebują wiedzieć, w jaki sposób mogą to robić.

Na co zwrócić uwagę?

•  Uaktywnianie tej strony ciała, która jest niedowładna - podchodź do chorego, podawaj mu rzeczy i karm od strony chorej. To pomaga wzmocnić mięśnie.
•  Jeżeli możesz, spróbuj dostosować sztućce do możliwości uchwytu chorego (można odpowiednio wygiąć rączkę łyżki), to pomoże mu w szybszym powrocie do sprawności niż karmienie.
•  Ustaw stolik po stronie niedowładnej - ułatwi to choremu sięganie po ustawiony na stoliku przedmioty i angażuje porażone mięśnie.
•  Podczas ubierania pamiętaj, że najpierw ubieramy chorą rękę, a następnie zdrową. Przy rozbieraniu najpierw zdrową rękę, a później chorą.

Najczęściej popełniane błędy:

1. Korzystanie z poręczy i podciągów. Unoszenie się na łóżku za pomocą zwisających podciągów i poręczy (wykorzystując zdrową rękę), wywołuje nieodwracalne odruchy wyprostne.

2. Ściskanie piłeczki. Ściskanie piłeczki wzmacnia napięcie mięśni, prowadząc do zwiększenia spastyczności całej kończyny górnej. Samo ściskanie jest bezużyteczne, jeśli nie można otworzyć dłoni, aby wziąć, a następnie odłożyć przedmiot.

3. Forsowanie mięśni spastycznych. W mięśniach „spastycznych” każdy ruch wywołuje gwałtowny skurcz. Siłowe rozciąganie wywołuje narastający skurcz i kończy się zerwaniem włókien mięśniowych.

Udar mózgu dotyka rocznie 75 tys. osób w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.