Udar mózgu: śmiertelnie ważne pierwsze cztery godziny

ZDROWIE

Autor: Rynek Zdrowia, PAP/Rynek Seniora   31 października 2014 13:11


Udar mózgu: śmiertelnie ważne pierwsze cztery godziny Zbigniew Bródka przypomina o roli czasu w leczeniu udaru mózgu

Eksperci przypominają: do osoby, u której występują objawy udaru mózgu, np. opadanie kącika ust, niedowład ręki, nogi, zaburzenia mowy czy widzenia, trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie, bo tylko w ciągu 4,5 godz. można u niej zastosować skuteczne leczenie.

Mówili o tym w czwartek (30 października) na spotkaniu prasowym w Warszawie, które zorganizowano pod hasłem ''Udar mózgu - czas śmiertelnie ważny", w związku ze Światowym Dniem Udaru Mózgu, przypadającym 29 października.

Dr Jan Bembenek z II Kliniki Neurologicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie przypomniał, że do typowych objawów udaru mózgu zalicza się: osłabienie mięśni po jednej stronie twarzy, a w konsekwencji opadnięcie kącika ust, osłabienie siły mięśni ręki i/lub nogi (czyli jednostronny niedowład lub porażenie), połowicze zaburzenia czucia, zaburzenia mowy, która staje się niewyraźna, niezrozumiała, ale też problemy ze zrozumieniem mowy innych osób oraz zaburzenia widzenia.

- W przypadku stwierdzenia tych objawów, które mogą sugerować udar mózgu, należy niezwłocznie wezwać pogotowie, ponieważ tylko szybkie dostanie się do specjalistycznego oddziału udarowego warunkuje zastosowanie skutecznego leczenia - podkreślił specjalista.

Przypomniał, że większość (ok. 80 proc.) udarów mózgu stanowią tzw. udary niedokrwienne. Są spowodowane zatkaniem naczynia, które doprowadza krew z niezbędnymi substancjami odżywczymi i tlenem do pewnego obszaru mózgu.

- W związku z tym dochodzi do obumarcia tego fragmentu mózgu - wyjaśnił dr Bembenek.

Skuteczne leczenie przyczynowe
Zdecydowanie rzadszy jest udar krwotoczny, który jest spowodowany uszkodzeniem ściany naczynia krwionośnego, przez co krew wylewa się i również uszkadza fragment mózgu.

- W przypadku udaru niedokrwiennego mamy możliwość podania skutecznego leczenia przyczynowego, które ma za zadanie udrożnić naczynie i przywrócić w nim przepływ krwi. Możemy to jednak zrobić tylko w przeciągu 4,5 godziny od wystąpienia pierwszych objawów. Dlatego czas jest tak ważny - tłumaczył neurolog.

Zwrócił uwagę, że udar mózgu jest trzecią co do liczby przyczyną zgonów Polaków. Co roku występuje u 60-70 tys. osób w naszym kraju.

Oznacza to, że statystycznie co 8 minut jedna osoba w Polsce doznaje udaru - mówił dr Bembenek. 30 tys. z nich umiera.

Na świecie udar występuje u 17 mln ludzi rocznie, czyli co ok. 2 sekundy przytrafia się jednej osobie. WHO szacuje, że co 6 mieszkaniec ziemi dozna udaru mózgu.

- Musimy zdać sobie sprawę z tego, że każdy z nas lub z naszych bliskich może dostać udaru mózgu - powiedział Szyper.

Podkreślił, że problem ten dotyczy nie tylko osób po 65. roku życia, ale też w wieku 30. - 40. lat, a nawet dzieci.

Zwrócił uwagę, że konsekwencje udaru są ogromne zarówno dla osoby, która go doznaje jak i dla osób bezpośrednio z nią związanych. Jest to bowiem trzecia przyczyna niepełnosprawności ludzi po 40. roku życia, chorzy często są wykluczeni z życia społecznego.

Szyper podkreślił, że niezmiernie ważny jest również szybki dostęp pacjentów po udarze do rehabilitacji.

- Proces rehabilitacji to jest bardzo żmudna praca. U jednych osób może trwać kilkanaście tygodni, a u innych - do końca życia - podsumował.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.