Udar mózgu: trzy czwarte przypadków dotyczy osób po 65. roku życia
Autor: MAK/Rynek Zdrowia   10 marca 2015 11:26

Co roku w Polsce udar mózgu dotyka 70 tys. osób. Udar mózgu to trzecia, po chorobach serca i nowotworach, przyczyna śmierci i pierwsza przyczyna trwałej niepełnosprawności występująca wśród osób dorosłych. Znajomość objawów udaru, szybka reakcja i odpowiednia pomoc, może uratować życie i ograniczyć konsekwencje choroby.

Wyróżniamy dwa rodzaje udarów mózgu: udary krwotoczne oraz niedokrwienne. Przyczyną udaru jest uszkodzenie lub zablokowanie naczynia krwionośnego doprowadzającego tlen i substancje odżywcze do mózgu. W efekcie następuje odcięcie części mózgu od dopływu tlenu i jego obumieranie.

Zdecydowana większość (ok. 80%) udarów to udary niedokrwienne, których przyczyną jest zamknięcie naczynia krwionośnego.

Sytuacja taka może wystąpić kiedy skrzepliny powstałe w sercu na skutek arytmii, takiej jak np. migotanie przedsionków, przedostaną się wraz z krwią do mózgu i zablokują jedną z tętnic. Znacznie rzadziej występują udary krwotoczne, potocznie nazywane wylewami.

Dochodzi do nich na skutek uszkodzenia ściany naczynia krwionośnego i wydostania się krwi do mózgu. Każdy udar jest inny - odmienne są przyczyny choroby, różnią się także jej skutki.

Wielu pozostaje niepełnosprawnymi
- Badania epidemiologiczne prowadzone w naszej klinice na początku lat 90. wykazały, że wczesna śmiertelność pacjentów z udarem mózgu wynosiła ok. 40% - przypominała prof. Anna Członkowska, kierownik II Kliniki Neurologii, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, podczas ubiegłorocznej debaty redakcyjnej Rynku Zdrowia pt. "Udar mózgu - profilaktyka, terapia i opieka".

- Z czasem sytuacja uległa znacznej poprawie, a umieralność szpitalna po udarach, po uruchomieniu licznych oddziałów udarowych, spadła w naszym kraju do ok. 20%. Nadal jednak wśród osób, które przeżyły udar, ok. 70% pozostaje niepełnosprawnymi.

Problem jest więc bardzo poważny, nie tylko w aspekcie medycznym, ale także finansowym. Z danych przekazanych redakcji Rynku Zdrowia przez NFZ wynika, że koszty leczenia szpitalnego pacjentów z rozpoznanym udarem mózgu rosną z każdym rokiem. W 2010 r. NFZ przeznaczył ten cel na 591,5 mln zł, a rok później - prawie 631,5 mln zł. W 2012 koszty te sięgnęły już 673,5 mln zł., a w ciągu 11 miesięcy 2013 r. - prawie 655 mln zł.

Niepokoją wskaźniki umieralności
Osoby po udarze wymagają pomocy interdyscyplinarnego zespołu złożonego z fizjoterapeuty, psychologa, lekarza specjalisty i logopedy. Ich współpraca ma na celu przywrócenie pacjentowi maksymalnej, możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej i psychicznej.

Współczynniki zapadalności na udar mózgu w naszym kraju wynoszą 177/100 000 mężczyzn i 125/100 000 kobiet. Oznacza to, że zapadalność na udar mózgu w Polsce kształtuje się i utrzymuje na średnim poziomie europejskim.

Niekorzystnie natomiast przedstawiają się wskaźniki umieralności chorych. Wynoszą bowiem 106/100 000 mężczyzn i 79/100 000 kobiet. Są to jedne z najgorszych statystyk w Europie.

Udar może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Do udaru mózgu dochodzi najczęściej u osób starszych (z danych Stroke Association wynika, że ok. 75% przypadków udaru dotyczy osób, które przekroczyły 65. rok życia). Kluczowe znaczenie w przypadku tej choroby ma znajomość objawów i odpowiednie zasady postępowania.

Objawy
Najczęściej występujące objawy udaru mózgu to:
• niedowład lub porażenie/ odrętwienie połowicze kończyn górnych lub dolnych
• asymetria twarzy (niedowład lub porażenie mięśni po jednej stronie twarzy; np. opadanie kącika ust)
• zaburzenia czucia (występujące najczęściej po jednej stronie ciała)
• silny ból głowy, zaburzenia mowy (mowa bełkotliwa, niezrozumiała)
• zaburzenia widzenia, utrata równowagi oraz zawroty głowy.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.