Udary groźniejsze od zawałów? Powstał specjalny rejestr

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   06 czerwca 2016 10:10


Udary groźniejsze od zawałów? Powstał specjalny rejestr Rejestr udarów mózgu zawiera na razie dane 110 tys. pacjentow. Fot. Shutterstock

Lekarze mają nadzieję, że utworzenie Śląskiego Rejestru Udarów Mózgu pomoże w walce z udarami - podobnie jak w leczeniu chorób serca pomógł rejestr zawałów.

Powstanie Śląskiego Rejestru Udarów ogłoszono podczas XXIII Międzynarodowej Konferencji Kardiologicznej zorganizowanej przez Śląskie Centrum Chorób Serca (ŚCChS). Inicjatywa wyszła od zabrzańskich kardiologów, którzy od kilkunastu lat prowadzą rejestr zawałów serca. Znajdują się w nim dane o prawie 650 tys. pacjentów, a rejestr dostarczył m.in. dowodów na to, że najskuteczniejszą metodą leczenia zawału serca jest udrożnienie zatkanej tętnicy.

Od kilku lat z inicjatywy prof. Mariusza Gąsiora w rejestrze zawałów gromadzone są dane o wszystkich pacjentach, którzy z powodu schorzeń sercowo-naczyniowych trafiają do śląskich szpitali na różne oddziały: od interny, przez neurologię, chirurgię, aż po intensywną terapię. Teraz właśnie z tej bazy wyselekcjonowano informacje o prawie 110 tys. chorych, którzy trafili do szpitali z udarem mózgu - informuje Gazeta Wyborcza.

Doc. Marek Gierlotka z ŚCChS, konsultant wojewódzki w kardiologii, analizując te dane zauważył, że mamy ok. 12 tys. udarów rocznie, czyli więcej niż zawałów serca. Dużo większa jest także śmiertelność.

Powodów jest kilka. Po pierwsze, chorzy często zbyt późno trafiają do szpitali.

Tymczasem w przypadku udaru niedokrwiennego, który zdarza się najczęściej i polega na zatkaniu się tętnicy w mózgu, czas, w którym można podać leki rozpuszczające zakrzep, wynosi tylko 4,5 godz. Z rejestru wynika, że około 10 proc. pacjentów na Śląsku otrzymuje takie leczenie. W krajach zachodnich odsetek ten jest co najmniej dwukrotnie wyższy

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.