
Uniwersytet Medyczny w Łodzi chce rozpocząć badania nad zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań telemedycznych wśród seniorów. Lekarze będą mogli zdalnie monitorować pacjentów, kontrolować np. poziom glukozy we krwi, ciśnienie, temperaturę i na podstawie tych danych wprowadzać zmiany w leczeniu.
Zdaniem specjalistów takie rozwiązanie może być elementem tzw. opieki koordynowanej i może pomóc w utrzymaniu seniorów jak najdłużej w domu, z dala od szpitala czy domu opieki.
Łódzki UM rozpoczął współpracę badawczo-rozwojową nad systemem teleopieki z norweską firmą Dignio As oraz polskim spin-out'em Dignio Pl, powstałym w ramach Inkubatora Przedsiębiorczości UM. Uczelnia chce przeprowadzić pilotażowe badania dot. skuteczności i kosztów takiego systemu.
Do badań włączonych ma być w sumie 600 przewlekle chorych seniorów, którzy maja zostać wyposażeni w tablety i odpowiednie urządzenia do pomiarów medycznych - ciśnienia krwi, temperatury, poziomu glukozy czy spirometrii. Sprzęt ma być dobierany indywidualnie w zależności od jednostki chorobowej, na którą cierpi pacjent. Powstanie także Centrum Monitorujące, w którym specjaliści będą kontrolować stan zdrowia pacjentów.
Zarządzanie i kontrola zdrowia
- To rozwiązanie telemedyczne pozwala pacjentowi zarządzać własnym zdrowiem. Pacjent używając technologii informatyczno-komunikacyjnych jest w stanie kontrolować niektóre swoje parametry życiowe, ale również lekarz poprzez Centrum Monitorujące jest w stanie monitorować tego pacjenta - powiedział Ireneusz Staroń, szef Sekcji ds. Badań Klinicznych Centrum Innowacji i Transferu Technologii UM w Łodzi.
W ramach systemu pacjent zostaje wyposażony np. w tablet z informacjami o zestawie czynności, które musi wykonać każdego dnia, w tym koniecznymi pomiarami dostosowanymi do jego jednostki chorobowej, czyli np. w przypadku diabetyka, będzie to m.in. pomiar poziomu cukru we krwi.
- Ten pomiar automatycznie za pomocą łącza telekomunikacyjnego wędruje do centrum monitorującego i na tablet pacjenta - dodał Staroń. Historia pomiarów jest przechowywana w bazie danych znajdującej się w tzw. chmurze obliczeniowej.
Wczesne wykrywanie i reagowanie
Prezes Dignio As Lars Christian Dahle podkreślił, że bardzo istotnym elementem systemu teleopieki - obok pomiarów parametrów - są odpowiedzi na pytania, których udzielają pacjenci.
- Pytania są zazwyczaj związane z jednostką chorobową i stanem pacjenta w celu wczesnego wykrywania wszelkich negatywnych objawów. W ten sposób otrzymujemy wyniki pomiarów oraz opis stanu pacjenta, czyli istotne dane, które gromadzone systematycznie, dają podstawę do podjęcia decyzji terapeutycznych. W ten sposób jesteśmy w stanie utrzymywać pacjenta w lepszym stanie w kontekście kluczowych parametrów klinicznych - zaznaczył Dahle.
Sprzęt dla seniorów jest bardzo prosty w obsłudze; urządzenia wyposażone są w technologię "bluetooth low energy" oraz posiadają małą liczbę przycisków. W ramach systemu lekarz nie musi być cały czas dostępny, bowiem emitowane są tzw. alerty w momencie kiedy przekroczone zostaną określone wartości badanych parametrów. - To pozwala na mniejsze obłożenie personelem specjalistycznym i jesteśmy w stanie lepiej zarządzać opieką zdrowotną - ocenił Staroń.
Alternatywa dla domów opieki
Jak podkreślił, społeczeństwo szybko się starzeje, a nasi dziadkowie i babcie coraz częściej trafiają do domów opieki. - Takie rozwiązanie może być alternatywą dla tego typu opieki. Możemy starszych pacjentów zatrzymać w domu tak długo, jak tylko się da - uważa specjalista z łódzkiego UM.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych