Umiarkowany chłód groźniejszy niż ekstremalny?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Zdrowia   29 maja 2015 08:42


Umiarkowany chłód groźniejszy niż ekstremalny?

Angielscy badacze twierdzą, że okresy delikatnego ochłodzenia są zabójcze dla ludzi, a ekstremalne warunki pogodowe nie są groźne.

Międzynarodowe badanie przeprowadzone przez zespół badaczy z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej sugeruje, że więcej osób umiera na skutek zimna niż ciepła, przy czym największe żniwo zbierają umiarkowane temperatury, a nie ekstremalne warunki pogodowe.

Naukowcy przeanalizowali dane z lat 1985-2012 dotyczące śmierci ponad 74 mln osób pochodzących z różnych stron świata (384 lokalizacje w 13 krajach należących do zróżnicowanych stref klimatycznych).

Analizy wykazały, że 7,71 proc. wszystkich zgonów nastąpiło w wyniku zmian temperatury - w momencie, gdy słupki pokazywały wartości odbiegające od optimum. Za optimum dla każdej lokalizacji uznano z kolei warunki pogodowe, które pociągały za sobą najmniej ofiar.

Odsetek osób zmarłych z powodu zbyt wysokich lub niskich temperatur różnił się w zależności od kraju. Na przykład w Tajlandii, Brazylii i Szwecji wynosił 3 proc., a we Włoszech, Chinach i Japonii sięgał 11 proc.

Jak ustalili badacze, najgroźniejszym zabójcą był chłód. Odpowiadał on za 7,29 proc. wszystkich zgonów, a do tego nie musiał to być wcale chłód ekstremalny. Do unicestwienia największej liczby osób wystarczały umiarkowanie niskie temperatury.

- Nasze badanie, które uwzględnia najwięcej danych dotyczących zgonów spowodowanych zmianami temperatury, pokazuje, że spora część przypadków śmiertelnych ma miejsce podczas umiarkowanie ciepłych lub chłodnych dni, przy czym umiarkowanie niskie temperatury pociągają za sobą najwięcej ofiar - podsumowuje koordynator przedsięwzięcia dr Antonio Gasparrini.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.