Uniwersytet nadal szuka seniorów do projektu badającego zespół słabości

ZDROWIE

Autor: Dziennik Polski, JW/Rynek Seniora   12 maja 2017 15:22


Uniwersytet nadal szuka seniorów do projektu badającego zespół słabości Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ramach projektu o nazwie "Sprintt" Katedra Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ może zakwalifikować jeszcze 36 osób po 70. r.ż. Celem programu jest badanie sarkopenii, czyli spadku sprawności fizycznej oraz odporności na stres u osób starszych.

Rekrutacja do programu potrwa do września br., a udział jest bezpłatny. Collegium Medicum kieruje go do osób z całej Polski, ale ze względu na miejsce jego realizacji - stolicę Małopolski - zgłaszają się głównie mieszkańcy Krakowa i okolic.

Aby uczestniczyć w programie, osoby 70+ muszą przejść badania diagnozujące sarkopenię.

- Zdecydowana większość nie kwalifikuje się do projektu, ponieważ w wyniku badań nie stwierdzamy sarkopenii - przypomina koordynatorka projektu dr Katarzyna Krzykowska-Petitjean.

- Projektem interesuje się wiele osób aktywnych, należących np. do klubów seniorów, które są "za sprawne". Niestety, osoby rzeczywiście potrzebujące pomocy są nieaktywne i nie zgłaszają się - dodaje.

Ci, których wyniki badań zakwalifikują do projektu, przez dwa lata, dwa razy w tygodniu, mają zapewnioną bezpłatną rehabilitację lub dwa razy w miesiącu mogą brać udział w zajęciach edukacyjnych, poświęconych zdrowemu trybowi życia.

Jak wyjaśnia Dziennik Polski, każdy z uczestników zostanie przez lekarzy skierowany do zajęć w grupie rehabilitacyjnej lub do grupy edukacyjnej. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie pod nr. 12 424-88-05 lub 731-387-280.

Projekt ma pomóc ustalić, jakie są przyczyny sarkopenii i które osoby są bardziej podatne na utratę masy i siły mięśniowej. Organizatorzy chcą się dowiedzieć, która metoda będzie najbardziej skuteczna w powstrzymaniu tego procesu: regularne ćwiczenia fizyczne, odpowiednia dieta czy poprawa stylu życia dzięki edukacji zdrowotnej.

Czytaj też: Zespół słabości: uczymy się go dopiero diagnozować

- Ten trwający 5 lat projekt jest owocem współpracy pomiędzy 16 głównymi w Europie ośrodkami naukowo-badawczymi zajmującymi się tematyką geriatrii - czytamy na stronie projektu mysprintt.eu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR