Uniwersytet nadal szuka seniorów do projektu badającego zespół słabości

ZDROWIE

Autor: Dziennik Polski, JW/Rynek Seniora   12 maja 2017 15:22


Uniwersytet nadal szuka seniorów do projektu badającego zespół słabości Projekt "Sprintt" ma pomóc ustalić, jakie są przyczyny sarkopenii. Fot. Pedro Ribeiro Simoes/Flickr.com (CC BY 2.0)

W ramach projektu o nazwie "Sprintt" Katedra Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ może zakwalifikować jeszcze 36 osób po 70. r.ż. Celem programu jest badanie sarkopenii, czyli spadku sprawności fizycznej oraz odporności na stres u osób starszych.

Rekrutacja do programu potrwa do września br., a udział jest bezpłatny. Collegium Medicum kieruje go do osób z całej Polski, ale ze względu na miejsce jego realizacji - stolicę Małopolski - zgłaszają się głównie mieszkańcy Krakowa i okolic.

Aby uczestniczyć w programie, osoby 70+ muszą przejść badania diagnozujące sarkopenię.

- Zdecydowana większość nie kwalifikuje się do projektu, ponieważ w wyniku badań nie stwierdzamy sarkopenii - przypomina koordynatorka projektu dr Katarzyna Krzykowska-Petitjean.

- Projektem interesuje się wiele osób aktywnych, należących np. do klubów seniorów, które są "za sprawne". Niestety, osoby rzeczywiście potrzebujące pomocy są nieaktywne i nie zgłaszają się - dodaje.

Ci, których wyniki badań zakwalifikują do projektu, przez dwa lata, dwa razy w tygodniu, mają zapewnioną bezpłatną rehabilitację lub dwa razy w miesiącu mogą brać udział w zajęciach edukacyjnych, poświęconych zdrowemu trybowi życia.

Jak wyjaśnia Dziennik Polski, każdy z uczestników zostanie przez lekarzy skierowany do zajęć w grupie rehabilitacyjnej lub do grupy edukacyjnej. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie pod nr. 12 424-88-05 lub 731-387-280.

Projekt ma pomóc ustalić, jakie są przyczyny sarkopenii i które osoby są bardziej podatne na utratę masy i siły mięśniowej. Organizatorzy chcą się dowiedzieć, która metoda będzie najbardziej skuteczna w powstrzymaniu tego procesu: regularne ćwiczenia fizyczne, odpowiednia dieta czy poprawa stylu życia dzięki edukacji zdrowotnej.

Czytaj też: Zespół słabości: uczymy się go dopiero diagnozować

- Ten trwający 5 lat projekt jest owocem współpracy pomiędzy 16 głównymi w Europie ośrodkami naukowo-badawczymi zajmującymi się tematyką geriatrii - czytamy na stronie projektu mysprintt.eu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje