Uniwersytety Trzeciego Wieku i Kluby Seniora promują zdrowie

ZDROWIE

Autor: DKX/Rynek Seniora   29 października 2014 08:46


Uniwersytety Trzeciego Wieku i Kluby Seniora promują zdrowie

Stowarzyszenie Manko rozpoczęło projekt "Uniwersytet Trzeciego Wieku/ Klub Seniora promujący zdrowie”, w odpowiedzi na potrzeby wielu osób powyżej 60. roku życia, którzy deklarują, że chce żyć aktywnie i zdrowo, ale brak im wystarczającej wiedzy, jak to zrobić. Partnerem projektu jest Ministerstwo Zdrowia.

Jednym z ważniejszych problemów dotykających znaczną liczbę starszych osób są choroby cywilizacyjne. Najbardziej znane wśród osób powyżej 60. roku życia to: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, osteoporoza, choroby układu oddechowego, trawiennego jak zapalenie wątroby czy wrzody. Stowarzyszenie Manko postanowiło zwrócić uwagę seniorów na ten problem i przygotowało liczne działania o charakterze edukacyjno-profilaktycznym.

W ramach nowego projektu zostanie przygotowany specjalny poradnik zdrowotny dla seniorów oraz płyta CD, które zostaną dystrybuowane do Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Klubów Seniora w całej Polsce.

Na płycie CD będą nagrane wykłady i prezentacje dotyczące problematyki eliminacji czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych wśród osób starszych. Z kolei treści merytoryczne poradnika będą obejmować porady: jak zdrowo żyć, jak prowadzić aktywny tryb życia, jak eliminować czynniki ryzyka wywołujące choroby cywilizacyjne.

Projekt zakłada również konkurs, którego celem jest promocja aktywnego i zdrowego stylu życia przez osoby starsze. Będzie on skierowany do wszystkich Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Klubów Seniora w Polsce.

Podczas gali finałowej
, która odbędzie się w ramach Małopolskiego Dnia Seniora pod koniec listopada, 10 wyróżnionych UTW i Klubów Seniora otrzyma statuetki. Zostaną także wręczone certyfikaty dla każdego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Klubu Seniora, które spełni wszystkie warunki. Gala odbędzie się w Małopolskiej Szkole Wyższej im Dietla, na Rynku Głównym 34 w Krakowie.

Podczas Małopolskiego Dnia Seniora zostaną także zorganizowane prelekcje upowszechniające wiedzę w zakresie promocji zdrowia oraz propagujące aktywność ruchową, zdrowy styl życia wśród seniorów. Przeprowadzone zostaną również badania i konsultacje. Wśród wystawców i prelegentów znajdą się przedstawiciele uzdrowisk, którzy opowiedzą o wartościach lecznictwa uzdrowiskowego. 

Do udziału w konkursie mogą zgłosić się przedstawiciele Uniwersytetów III Wieku, Klubów Seniora, którzy prześlą wypełniony formularz oraz spełnią kryteria konkursu, m.in. zorganizują wydarzenie/prelekcję promujące zdrowie przy wykorzystaniu materiałów edukacyjnych (poradnik, płyta CD) przygotowanych przez organizatora.

Warunkiem koniecznym ostatecznego zakwalifikowania się do konkursu jest udokumentowanie przeprowadzonych działań - np. zdjęciami lub filmem i dostarczenie ich do Stowarzyszenia Manko pocztą: Al. Słowackiego 46/30, Kraków 30 - 018 lub mailem na adres: zdrowie@manko.pl. Na zwycięzców czekają nagrody, statuetki i certyfikaty.

Na zgłoszenia Stowarzyszenie czeka do 26 listopada. Gala finałowa odbędzie się 29 listopada w Krakowie, w Małopolskiej Wyższej Szkole im. J. Dietla w Krakowie.

Kontakt:
Urszula Obersztyn
Asystent koordynatora projektu
Stowarzyszenie MANKO
tel. (12) 429 37 28
e-mail: zdrowie@manko.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.