
ZDROWIE
Co czwarta osoba starsza doznała przynajmniej jednego upadku w ostatnich 12 miesiącach. U takich osób co trzeci upadek kończy się jakimś złamaniem: kości nadgarstka, barku, szyjki kości udowej. Upadki dotyczyły w ostatnim roku aż 40,5 proc. hospitalizowanych pacjentów Kliniki Geriatrii Uniwersytetu w Białymstoku - zaznacza prof. Barbara Bień, kierownik Kliniki.
Profesor zwraca uwagę, że na upadki szczególnie narażone są kobiety. Dane epidemiologiczne pokazują, że to im zdarzają się one częściej. Z danych białostockiej kliniki (średnia wieku to 82 lata) wynika, że upadają co druga kobieta i co trzeci mężczyzna. Dlaczego? Czynników jest wiele, ale z pewnością kobiety są mniej sprawne, mimo iż żyją dłużej.
Jak wyjaśnia specjalistka mężczyźni mają relatywnie większe zasoby funkcjonalne - masę mięśniową i kostną. Niemniej jednak bardziej są narażeni na kardiologiczne problemy zdrowotne.
Profesor zaznacza, że upadki osób starszych są bardzo niebezpieczne, nawet śmiertelne. Zdarza się, że pomimo fachowej opieki medycznej i zaangażowania lekarzy pacjenci są zbyt słabi, by przejść udaną rehabilitację - po prostu już nie wstają z łóżka i umierają.
Bień wyjaśnia, że chociaż większość kojarzy upadki z niesprawnością związaną z wiekiem, z kłopotami z narządem ruchu, to jest to tylko mały element tej układanki. Upadki czy omdlenia osób starszych są wynikiem wielu czynników.
Więcej: wyborcza.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych