Upadki osób starszych: niebezpieczne, a nawet śmiertelne
Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   25 sierpnia 2015 14:31

Co czwarta osoba starsza doznała przynajmniej jednego upadku w ostatnich 12 miesiącach. U takich osób co trzeci upadek kończy się jakimś złamaniem: kości nadgarstka, barku, szyjki kości udowej. Upadki dotyczyły w ostatnim roku aż 40,5 proc. hospitalizowanych pacjentów Kliniki Geriatrii Uniwersytetu w Białymstoku - zaznacza prof. Barbara Bień, kierownik Kliniki.

Profesor zwraca uwagę, że na upadki szczególnie narażone są kobiety. Dane epidemiologiczne pokazują, że to im zdarzają się one częściej. Z danych  białostockiej kliniki (średnia wieku to 82 lata) wynika, że upadają co druga kobieta i co trzeci mężczyzna. Dlaczego? Czynników jest wiele, ale z pewnością kobiety są mniej sprawne, mimo iż żyją dłużej.

Jak wyjaśnia specjalistka mężczyźni mają relatywnie większe zasoby funkcjonalne - masę mięśniową i kostną. Niemniej jednak bardziej są narażeni na kardiologiczne problemy zdrowotne.

Profesor zaznacza, że upadki osób starszych są bardzo niebezpieczne, nawet śmiertelne. Zdarza się, że pomimo fachowej opieki medycznej i zaangażowania lekarzy pacjenci są zbyt słabi, by przejść udaną rehabilitację - po prostu już nie wstają z łóżka i umierają.

Bień wyjaśnia, że chociaż większość kojarzy upadki z niesprawnością związaną z wiekiem, z kłopotami z narządem ruchu, to jest to tylko mały element tej układanki. Upadki czy omdlenia osób starszych są wynikiem wielu czynników.

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR