Upadki: wielki problem osób starszych

ZDROWIE

Autor: Rynek Seniora   12 października 2017 09:56


Upadki: wielki problem osób starszych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak wynika z raportu „Upadki osób starszych - przyczyny i następstwa”, około 35-40% zdrowych osób po 65 r.ż. doznaje przynajmniej jednego upadku rocznie, a po 80 r.ż. prawie 50%. Liczba ta wzrasta wśród pensjonariuszy opieki instytucjonalnej do blisko 60%.

W wielu przypadkach konsekwencją upadku osoby starszej jest poważne złamanie bądź uraz mózgu, a w skrajnych przypadkach, w wyniku powikłań nawet śmierć.

Upadki należą do grupy tzw. „wielkich problemów geriatrycznych”. Stanowią one bowiem jedną z najpoważniejszych przyczyn utraty sprawności przez osoby starsze. Jak wynika z raportu „Upadki osób starszych - przyczyny i następstwa”, u osób powyżej 65 r.ż. są one główną przyczyną śmierci w wyniku uszkodzenia ciała.

W starszej populacji wielokrotne urazy fizyczne i psychiczne będące wynikiem upadków oraz ich następstw mają bardzo poważne skutki uboczne, których rezultatem jest nieraz znaczne przyspieszenie ogólnego procesu starzenia się i zwiększenie ryzyka śmierci. Upadki seniorów, w których dochodzi do urazów są jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i piątą, co do częstotliwości, przyczyną zgonów u osób po 75 r.ż. To problem, którego z pewnością nie można bagatelizować - komentuje dr hab. prof. nadzw. Marek Żak, specjalista fizjoterapii, autor raportu „Upadki osób starszych - przyczyny i następstwa”, opracowanego na potrzeby Fundacji Neuca dla Zdrowia,

Szeroko zakrojone programy prewencji upadków są opracowane i stosowane na wszystkich kontynentach i w połowie państw członkowskich UE. Niestety w Polsce wciąż brakuje jeszcze działań profilaktycznych, prowadzonych w warunkach ambulatoryjnych, jako osobna procedura medyczna. Nie prowadzi się też działań edukacyjnych, które poruszałyby kwestię upadków. Tymczasem, jak pokazują badania prowadzone od wielu lat w Europie i na świecie dzięki takim i podobnym działaniom, istnieje możliwość obniżenia liczby upadków nawet o 50%.

Jak pokazują przykłady z innych krajów, specjalne procedury wdrażane w ośrodkach zdrowia, rzetelne programy edukacyjne czy zagwarantowanie lepszego dostępu seniorom do usług zdrowotnych i opiekuńczych sprzyjają zmniejszeniu liczby upadków bądź minimalizacji ich negatywnych konsekwencji. W Polsce jeszcze brakuje takich działań. Jako Fundacja rozpoczynamy działania, które mają zwrócić uwagę na ten ważny problem wśród seniorów - komentuje Beata Korzeniewska, prezes Fundacji Neuca dla Zdrowia.

Upadki i ich konsekwencje w obliczu starzejącej się populacji to olbrzymi problem natury społecznej i ekonomicznej. Koszt świadczeń zdrowotnych związanych z leczeniem, rehabilitacją jak i opieką nad osobami niesamodzielnymi będzie rósł w olbrzymim tempie.

Źródło: Raport na temat przyczyn i następstw upadków osób w wieku senioralnym „Upadki osób starszych – przyczyny i następstwa”, Polska, Europa, Świat - wybrane przykłady, dr hab. prof. nadzw. Marek Żak, Kraków 2017 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR