
Ryzyko demencji jest niemal dwa razy większe u osób, które doznały wcześniej poważnego urazu głowy - informuje pismo „PLOS Medicine”.
Zespół Rahula Raja z Uniwersytetu w Helsinkach (Finlandia) przeanalizowali dane dotyczące ponad 40 000 osób z różnego rodzaju urazami głowy odniesionymi w latach 1986-2014. U połowy badanych doszło do umiarkowanych lub ciężkich urazów głowy, które powodują uszkodzenie mózgu i wymagają pozostania w szpitalu przez trzy dni lub dłużej. Druga połowa miała łagodniejsze urazy głowy bez uszkodzeń i mogła wrócić do domu w ciągu jednego dnia.
Długoterminowe porównanie stanu zdrowia tych dwóch grup wykazało, że ryzyko rozwoju otępienia innego rodzaju niż choroba Alzheimera jest o 90 proc. wyższe u chorych po urazie umiarkowanym do poważnego. Wynik nie zmienił się, gdy uwzględniono takie czynniki jak wykształcenie i status społeczno-ekonomiczny. Demencja rozwinęła się w sumie u 696 z 19 936 osób z ciężkimi urazami głowy, a tylko u 326 z 20 703 osób z łagodniejszymi urazami. Ryzyko otępienia było najwyższe u osób, u których do poważnych, obrażeń głowy doszło pomiędzy 41. a 50. rokiem życia.
Poprzednie badania wykazały, że urazy głowy mogą zwiększać prawdopodobieństwo otępienia, podobnie jak sporty ekstremalne. Zdaniem ekspertów uraz może doprowadzić do przewlekłego stanu zapalnego mózgu.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych