Urodzony w Polsce najstarszy mężczyzna świata stanie się "pełnoletni"

ZDROWIE

Autor: tvn24.pl/Rynek Seniora   16 września 2016 10:37


Urodzony w Polsce najstarszy mężczyzna świata stanie się "pełnoletni" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Choć urodzony w Żarnowie pod Łodzią Jisra’el Kristal ma 113 lat i tytuł najstarszego mężczyzny na świecie, według żydowskiego prawa religijnego nie jest jeszcze dorosły. Teraz - ze stuletnim "poślizgiem" - przejdzie ceremonię bar micwy, co oficjalnie potwierdzi jego pełnoletność - informuje tvn24.pl.

Jisra’el Kristal przyszedł na świat jako Izrael Icek Kryształ w Żarnowie pod Łodzią 113 lat temu, 15 września 1903 r., w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Ocalały z Holokaustu i mieszkający w Hajfie (Izrael) jest najstarszym żyjącym mężczyzną na świecie, co potwierdza Księga Rekordów Guinnessa. Teraz będzie miał na koncie kolejny rekord: ze stuletnim opóźnieniem przejdzie ceremonię bar micwy, co oficjalnie potwierdzi jego dorosłość według żydowskiego prawa religijnego.

Z tej okazji w podróż do Hajfy wybiera się około stu jego krewnych.

Bar micwa to rytuał, po którego przejściu 13-letni żydowski chłopiec zostaje uznany za dorosłego i odtąd odpowiada przed Bogiem w pełni za swoje czyny.

Jisra’el Kristal przed II wojną światową mieszkał w Łodzi, gdzie w wieku 25 lat ożenił się i wraz z żoną prowadził - z sukcesem - fabrykę cukierków. W czasie okupacji niemieckiej cała rodzina trafiła do łódzkiego getta. Tam zmarło dwoje jego dzieci. On sam wraz z żoną w 1944 r., po likwidacji getta, przewiezieni zostali transportem do Auschwitz. Kobieta nie przeżyła obozu, mężczyźnie udało się przetrwać. W 1950 r. wyjechał do Hajfy w Izraelu i tam również prowadził wytwórnię słodyczy.

Pytany przez "Times of Israel" o sekret długowieczności, twierdzi, że "wszystko jest przesądzone tam na górze i nigdy nie dowiemy się dlaczego".

Więcej: www.tvn24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR