USA: wyhodowane w laboratorium płuca wszczepiono świniom

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   03 sierpnia 2018 16:19


USA: wyhodowane w laboratorium płuca wszczepiono świniom Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zespół z University of Texas wyhodował płuca z komórek pobranych od świń, a potem wszczepił je zwierzętom. Organy z laboratorium się przyjęły i działają, choć nie do końca wiadomo jeszcze, z jaką sprawnością.

W 2014 r. badacze z University of Texas Medical Branch w Galveston donieśli o wyhodowaniu ludzkich płuc w laboratorium.

Teraz na łamach pisma "Science Translational Medicine" opisali kolejny eksperyment, w którym świńskie, otrzymane w bioreaktorze płuca zdołali wszczepić zwierzętom.

Metoda może doprowadzić do przełomu. - Liczba osób, u których doszło do poważnego uszkodzenia płuc, zwiększyła się na całym świecie, a dostępność organów do przeszczepu spadła - zauważa jeden z autorów dokonania, prof. Joaquin Cortiella.

- Nasz ostateczny cel jest taki, aby ludziom czekającym na transplantację stworzyć nowe możliwości - dodaje jego współpracownik, prof. Joan Nichols.

Płuca powstały w dwóch głównych etapach. W pierwszym z nich naukowcy uzyskali rusztowania dla narządów przez usunięcie wszystkich komórek z organów pobranych od zwierząt niespokrewnionych ze świniami-biorcami.

Tak otrzymane, zbudowane z białek matryce badacze umieścili następnie w bioreaktorach wypełnionych komórkami i substancjami odżywczymi. Tam narządy dojrzewały przez 30 dni.

Komórki pochodziły z pojedynczego płuca usuniętego u każdej ze świń, które miały otrzymać przeszczep.

Następnie przyszedł czas na transplantację. Na miejsce usuniętego narządu każde ze zwierząt otrzymało organ wyhodowany w bioreaktorze.

Świnie pozostały zdrowe, a po dwóch tygodniach wszczepione płuca wytworzyły potrzebną im do przetrwania i działania złożoną sieć naczyń krwionośnych.

- Nie zauważyliśmy żadnych oznak obrzęku płuc, który zwykle świadczy o zbyt słabo rozwiniętym systemie naczyń - opowiadają naukowcy.

- Uzyskane metodą bioinżynierii płuca po wszczepieniu rozwijały się bez konieczności podawania żadnych czynników wzrostowych. Organizm dostarczył wszystkich niezbędnych elementów, których nowe płuca potrzebowały - tłumaczą naukowcy.

Nie wiadomo jeszcze, jak dużo tlenu dostarczają wszczepione narządy. - Wiemy, że zapotrzebowanie na tlen jest zaspokajane w 100 proc., ale każde zwierzę miało jedno własne, działające płuco - wyjaśnia prof. Cortiella.

Kolejne badania mają wyjaśnić te wątpliwości i sprawdzić długofalową przeżywalność zwierząt, dojrzewanie wszczepionych płuc i ich sprawność pod względem wymiany gazowej.

Według autorów dokonania, przy dostatecznie dużym budżecie, w ciągu 5-10 lat realne może się stać przeszczepianie wyhodowanych płuc ludziom.

- Potrzeba było wiele wysiłku i 15 lat badań, abyśmy znaleźli się w tym miejscu. Nasz zespół dokonał czegoś niebywałego z absurdalnie niskim budżetem i zadziwiająco zaangażowanymi ludźmi - mówią naukowcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR