Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty dopiero w 2018?

ZDROWIE

Autor: KL/Rynek Seniora   12 lutego 2016 12:41


Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty dopiero w 2018? Uprawnienia nadane fizjoterapeutom na mocy ustawy przyjętej we wrześniu 2015 r. w opinii posłów PiS mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjentów. Fot. PTWP Paweł Terlikowski

Polskie Towarzystwo Fizjoterapii jest oburzone projektem PiS, zgodnie z którym ustawa o zawodzie fizjoterapeuty weszłaby w życie po 2 latach. W jego opinii projekt zmian zniweczy 28 lat starań o regulację prawną zawodu fizjoterapeuty.

Uprawnienia nadane fizjoterapeutom na mocy ustawy przyjętej we wrześniu 2015 r. w opinii posłów PiS mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjentów. Dlatego złożyli oni projekt noweli, zgodnie z którym ustawa o zawodzie fizjoterapeuty weszłaby w życie po dwóch latach.

Ustawa ma wejść w życie 6 miesięcy od ogłoszenia, a więc 31 maja br. Projekt przygotowany przez PiS zakłada wydłużenie vacatio legis do 1 kwietnia 2018 r. 

Zdaniem posłów PiS przepisy przyjętej przez poprzedni rząd ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, dotyczące np. uzyskiwania prawa do wykonywania zawodu oraz odpowiedzialności zawodowej, "stoją w zasadniczej sprzeczności z większością regulacji prawnych obowiązujących w tym zakresie".

"Nadanie fizjoterapeutom uprawnienia kwalifikacji w leczeniu pacjentów do zabiegów fizjoterapii i ich stosowania, bez chociażby wstępnej diagnostyki lekarskiej, może zagrażać zdrowiu, a w skrajnych przypadkach życiu pacjentów" - czytamy w uzasadnieniu.

Autorzy projektu wskazują, że zaniechanie badania lekarskiego przed rozpoczęciem leczenia "narusza w sposób oczywisty bezpieczeństwo chorego" i jest sprzeczne z europejskimi standardami medycznymi.

PTF nie zgadza się  z żadnym z powyższych zarzutów. - Wszelkie niezgodności ustawy z
prawem krajowym i unijnym zostały poprawione na etapie prac w specjalnie powołanej Podkomisji Zdrowia Sejmu RP, a wszelkie wątpliwości posłów (PiS - red) były rozwiewane podczas prac Komisji Zdrowia przez przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia.  Następnie Biuro Prawne Prezydenta RP opiniowało ustawę pod względem prawnym i najwyraźniej nie znalazło uchybień, skoro 26 września Pan Prezydent ustawę podpisał - czytamy w stanowisku PTF. 

Fizjoterapeuci zwracają uwagę, że ustawa nie zagraża ani zdrowiu, ani tym bardziej życiu pacjenta. To właśnie jej brak nie zapewnia bezpieczeństwa przeprowadzanych zabiegów, choćby dlatego, że pacjent nie ma pewności czy znalazł się w rękach osoby wykształconej w trakcie studiów, czy znachora po weekendowym kursie.

Na zarzut posłów, że ustawa obciąży budżet państwa odpowiadają, że wszelkie koszty zmian, jakie nastąpią spadną na fizjoterapeutów. Natomiast budżet zostanie wręcz odciążony, gdyż pacjent mając już lekarską diagnozę określającą dolegliwość, wydaną np. przez ortopedę, nie będzie musiał dodatkowo iść po skierowanie do lekarza rehabilitanta (czas oczekiwania do kilku miesięcy), by ten zlecił zabiegi fizjoterapeucie (znów kilka miesięcy). 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.