Ustawa o zdrowiu publicznym pomoże starzeć się w dobrej kondycji?

ZDROWIE

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia   04 marca 2015 11:38


Ustawa o zdrowiu publicznym pomoże starzeć się w dobrej kondycji?

Projekt ustawy o zdrowiu publicznym jest już gotowy. W połowie lutego zapoznała się z nim premier Ewa Kopacz. We wtorek (3 marca) kierownictwo Ministerstwa Zdrowia zdecydowało o skierowaniu projektu do uzgodnień wewnętrznych. Potrwają one tydzień.

Jak poinformowała we wtorek PAP, w przyszłym tygodniu po zakończeniu konsultacji wewnętrznych projekt ma trafić do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Na zgłaszanie uwag będzie 30 dni.

Lidia Gondek, posłanka PO zaznacza, że wszystko wskazuje na to, że uda się wspomnianą ustawę uchwalić w tej kadencji, zwłaszcza, że widoczna jest ogromna wola polityczna.

- Ważną rolę odgrywa tu grupa posłów skupionych przy komisji zdrowia, głównie lekarzy. Dobrze projekt przyjmuje także środowisko medyczne. Co ważne, nawet opozycja przychylnie wypowiada się o nim i będzie nas wspomagać - uważa Gondek.

Zamiast leczyć - zapobiegać
Jak wyjaśnia posłanka Platformy Obywatelskiej, punktem wyjścia do stworzenia tej ustawy jest przyznanie, że za mało dbamy o zdrowie i za bardzo jesteśmy nastawieni na medycynę naprawczą.

- Takie myślenie jest merytorycznym błędem. Jeżeli nie wprowadzimy rozwiązań, które ograniczą zachorowalność społeczeństwa na choroby cywilizacyjne, w tym kardiologiczne i onkologiczne, to nasz system nigdy nie będzie wydolny. Nigdy nie sprosta potrzebom, co w efekcie doprowadzi do tego, że będziemy krajem ludzi starych i chorych - zaznacza Gondek.

Podkreśla też, że ustawa kładzie nacisk na to, aby każdy obywatel sam dbał o swoje zdrowie.

- Państwo ma tylko wprowadzić mechanizmy, które to ułatwią. Będą one dotyczyły głównie edukacji, a także pewnych zachowań prozdrowotnych, rozumianych jako zwiększenie dostępu do możliwości aktywności fizycznej i aktywnego spędzania czasu wolnego, zarówno przez dzieci, jak i seniorów - wyjaśnia Lidia Gondek.

Bo nie było finansowania
Dodaje również, że sam projekt ustawy jest stosunkowo prosty i mieści się na mniej niż 20 stronach. Wszystko dlatego, że ustawa ma być w swojej głównej tezie oparta o Narodowy Program Zdrowia, który istnieje od dawna. Nie był on jednak realizowany z uwagi na brak finansowania.

Wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera podkreśla z kolei, że ustawa jedynie wprowadza zasady organizacji zdrowia publicznego i jego finansowania, natomiast wszystkie programy, zawierające szczegółowe treści, będą nadal zawarte w Narodowym Programie Zdrowia.

Przypomina też, że ustawa o zdrowiu publicznym to na razie projekt, więc trudno mówić o konkretach w zakresie finansowania. Jak zaznacza, są oczywiście propozycje, jednak będą one poddane dyskusji.

Posłanka Gondek dodaje, że na pewno pierwszym źródłem finansowania będą środki pochodzące z wpływów z realizacji ustawy hazardowej i ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ministerstwo Zdrowia ma też do swojej dyspozycji ok. 800 mln zł z 12 programów zdrowotnych, którymi samo zarządza, a ich realizatorami są różne instytucje. Jednym z nich jest m.in. Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych, którego aktualna edycja kończy się w tym roku. - Ma on zabezpieczone finansowanie i uważa się, że można przesunąć część środków - podkreśla Gondek.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.