Ustawa o zdrowiu publicznym: w Senacie nie było poprawek

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   02 października 2015 08:27


Ustawa o zdrowiu publicznym: w Senacie nie było poprawek Ustawa o zdrowiu publicznym ma koordynować profilaktykę, edukację i promocję zdrowotną. Fot. KPRM/Flickr.com

Senat nie wprowadził w czwartek (1 października) poprawek do ustawy o zdrowiu publicznym. Ma ona poprawić koordynację działań podejmowanych w tej dziedzinie, kładąc nacisk na profilaktykę, edukację i promocję zdrowotną. Podstawą jej działań będzie Narodowy Program Zdrowia.

Za ustawą głosowało 49 senatorów, nikt był przeciw, 27 osób wstrzymało się od głosu.

Ustawa o zdrowiu publicznym zawiera regulacje, które mają poprawić stan zdrowia publicznego. Podstawą działań będzie przyjęty przez rząd dokument strategiczny dla zdrowia publicznego - Narodowy Program Zdrowia (NPZ). Pierwszy NPZ ma objąć lata 2016-2020. Na jego realizację w 2016 r. z budżetu państwa zostanie przeznaczone 140.7 mln zł.

Przepisy mają znacząco wzmocnić mechanizmy diagnozowania problemów zdrowia publicznego i umożliwić racjonalne planowanie działań przez podmioty odpowiedzialne za prowadzenie polityki zdrowotnej - jednostki samorządu terytorialnego, Narodowy Fundusz Zdrowia, służby medycyny pracy, Państwową Inspekcję Sanitarną, kuratorów oświaty, szkoły i uczelnie wyższe.

Wiceminister Beata Małecka-Libera odpowiedzialna za przygotowanie projektu ustawy, mówiła w środę podczas omawiania ustawy w Senacie, że jest to regulacja oczekiwana zarówno przez środowisko lekarzy jak i pacjentów. Kładzie ona, jak wskazywała, nacisk na profilaktykę, edukację i promocję zdrowotną.

Realizacja ustawy o zdrowiu publicznym i NPZ ma pozwolić skuteczniej zapobiegać chorobom i podnosić potencjał zdrowia obywateli.

Zakładane są: prowadzenie kampanii edukacyjnych, promowanie spożywania zdrowych produktów, pomoc w leczeniu uzależnień od tytoniu i alkoholu, wspieranie osób z problemami zdrowia psychicznego (depresja czy zaburzenia nerwicowe), wczesna diagnostyka chorób i rozwój badań naukowych.

Ustawa zakłada utworzenie Rady do Spraw Zdrowia Publicznego - organu opiniodawczo-doradczego ministra zdrowia. Przewidziano także możliwość powołania pełnomocnika rządu ds. zdrowia publicznego.

Ustawa co do zasady wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkami, które wejdą w życie w terminie późniejszym (1 października 2017 r. i 1 stycznia 2017 r. oraz 1 stycznia 2018 r.). Uregulowania dotyczące utworzenia NPZ oraz związane z jego funkcjonowaniem zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.