Utracie wzroku zapobiegnie terapia genowa?

ZDROWIE

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Seniora   04 maja 2016 13:57


Utracie wzroku zapobiegnie terapia genowa? W leczeniu chorób oczu naukowcy sprawdzają skuteczność terapii genowej. Fot. Conan/Flickr.com (CC BY 2.0)

Jak donosi PAP Nauka w Polsce, terapią genową można poprawić widzenie osób dotkniętych choroideremią, dziedziczną chorobą powodującą stopniową utratę wzroku. Podejmowane są również podobne próby leczenia barwnikowego zwyrodnienia siatkówki oraz zwyrodnienia plamki żółtej.

Na razie próbom poddano 14 pacjentów w Wielkiej Brytanii oraz 18 chorych leczonych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i w Niemczech. Wszyscy chorują na choroideremię, przenoszoną przez chromosom płciowy X chorobę powodującą postępujący zanik nabłonka barwnikowego i naczyń krwionośnych naczyniówki. Prowadzi ona do całkowitej ślepoty najpóźniej około 60. r.ż.

Z najnowszych badań wynika, że terapia genowa może w tym schorzeniu powstrzymać utratę wzroku, a u niektórych pacjentów nawet poprawić ostrość widzenia. Leczenie polega na wstrzyknięciu do siatkówki prawidłowego genu, którego brakuje ludziom cierpiącym na choroideremię.

Terapia genowa w 2017 r. ma zostać wypróbowana na kolejnej grupie chorych. Jeśli się potwierdzi, że jest skuteczna i bezpieczna, w ciągu 2-3 lat będzie stosowana w okulistyce.

Prof. Robert MacLaren z Oxford University (Anglia) twierdzi, że leczenie terapią genową takich schorzeń oczu jak  zwyrodnienie siatkówki oraz zwyrodnienie plamki żółtej może być możliwe już za 5-10 lat. 

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.