Uwaga upały! W Warszawie pojawią się kurtyny wodneonet.pl/Rynek Seniora - 23 czerwca 2016 10:19


W związku z tym, że w najbliższych dniach temperatura ma osiągać nawet 35 st. Celsjusza, na warszawskich ulicach pierwszy raz w tym roku pojawią się kurtyny wodne - informuje onet.pl. Będą działały w dziewięciu lokalizacjach.

Kurtyny wodne w czasie upałów będą działały codziennie w godz. 9-17, a po spadku temperatury powietrza zostaną wyłączone. Urządzenia będą uruchomione w dniach, w których słupek rtęci wskaże więcej niż 25-26 st. Celsjusza.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ustawi kurtyny w dziewięciu ruchliwych miejscach Warszawy: na pl. Zamkowym, Krakowskim Przedmieściu - przy pomniku Kopernika, pl. Trzech Krzyży - przy pomniku Witosa, pl. Konstytucji - od strony ul. Waryńskiego, pl. Defilad - w okolicy skrzyżowania Al. Jerozolimskich i Marszałkowskiej, przy ul. Floriańskiej - w okolicy bazyliki św. Floriana, na Płycie Desantu przy ul. Solec (Bulwar Flotylli Wiślanej), na ul. Nowy Świat - przy ul. Smolnej (skwer Wisłockiego) oraz na skwerze Hoovera.

Upały i wywołane nimi odwodnienie organizmu może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Na skutki wysokich temperatur szczególnie narażone są osoby starsze, z chorobami układu krążenia i dzieci.

Czytaj też: Co szkodzi, a co pomaga podczas fali upałów?

Kurtyna wodna, rozpryskując mgiełkę wodną, schładza i nawilża powietrze w najbliższej okolicy i wytwarza zimny "wachlarz" o wysokości ok. 3-4 metrów. Wykorzystuje przy tym blisko trzy tysiące litrów wody na godzinę.

Więcej: www.onet.pl