Uzdrowiska muszą udowadniać, że mają powietrze, które sprzyja leczeniu
Autor: Bartosz Dyląg   04 lipca 2016 13:17

W Polsce jest zapotrzebowanie na nowe uzdrowiska. Ważne by dla polskich uzdrowisk było jak najwięcej pieniędzy z NFZ oraz by resorty środowiska i zdrowia uzgodniły między sobą to, by gminy mogły badać u siebie jakość powietrza.

W Polsce jest dziś 45 uzdrowisk, a o nadanie takiego statusu stara się kolejnych 10 miejscowości. Muszą udowodnić m.in., że posiada się naturalne surowce lecznicze i sprzyjający klimat. Najbliżej do otrzymania statusu uzdrowiska mają Frombork, Latoszyn, Czarny Dunajec, Miłomłyn i Lidzbark Warmiński, które już posiadają status obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Jan Golba, burmistrz Muszyny i prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, uważa, że w Polsce jest zapotrzebowanie na nowe uzdrowiska.

- Polska, kraj prawie 40-milionowy, ma 45 uzdrowisk. Niemcy, kraj prawie 80-milionowy, mają 350 uzdrowisk. W Polsce przed II wojną światową było ponad 240 uzdrowisk, leczyło się ogromne rzesze rodaków, zdecydowanie więcej niż dzisiaj.

Golba zwraca uwagę, że w większości uzdrowisk zlokalizowanych w innych krajach europejskich kładzie się nacisk na przywrócenie równowagi psychofizycznej, tak jest m.in. we Włoszech, Francji, Czechach czy Słowacji.

-  Ta filozofia u nas trochę została zachwiana, ale poza leczeniem opartym na naturalnych surowcach leczniczych, rozwija się u nas druga część, związana z welness i spa. Jest na to olbrzymie zapotrzebowanie, bo coraz więcej osób chce przyjechać, odpocząć, zrehabilitować się - zauważa Jan Golba.

Prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek uważa, że do zmiany jest ustawa uzdrowiskowa, czego środowisko domaga się od wielu lat. - Chodzi o to, by w gminach uzdrowiskowych więcej było możliwości prorozwojowych - wyjaśnia Janusz Gromek.

-  Powinniśmy wyregulować też sprawy podatków. By nie było tak, że obiekt stawia sobie gabinet lekarza i płaci niski podatek. To określone ubytki w przychodach do budżetu gminy. Nie do końca jasnym problemem do dyskusji są opłaty uzdrowiskowe w szpitalach uzdrowiskowych – analizuje prezydent Kołobrzegu.

Powietrze w strefach
Jak wyjaśnia Jan Golba, największym wyzwaniem, przed którym stoją polskie uzdrowiska, jest w tym momencie spełnienie norm technicznych, dotyczących jakości środowiska, a szczególnie stanu czystości powietrza. Nie chodzi o to, że normy te są bardzo drastyczne, ale bardzo skomplikowana jest kwestia udowodnienia przez uzdrowiska, że posiadają klimat, który sprzyja leczeniu.

-  Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że w Polsce nie prowadzi się badań stanu czystości powietrza w miejscowościach, ale w 46 strefach, na które Polska została podzielona. Wyniki podaje się dla tych stref - zauważa Jan Golba.

System prowadzenia Państwowego Monitoringu Środowiska nie przewiduje możliwości określenia stanu czystości powietrza w odniesieniu do poszczególnych miejscowości czy obszarów - uzdrowisk.

- Jeżeli minister zdrowia przyjmie projekt, który zaproponował, skutki dla gmin mogą być niekorzystne. Będzie bowiem podawany stan czystości w strefach. W takiej sytuacji uzdrowisko może mieć czyste powietrze, a strefa może nie spełniać norm. Powstaną wówczas wątpliwości, jak to potraktować, ponieważ nie ma szczegółowych przepisów na ten temat - analizuje Jan Golba.

W opinii prezydenta Kołobrzegu Janusza Gromka, pomiary jakości powietrza są problemem polskich uzdrowisk. - U nas Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska bada powietrze w odległości 80 km od uzdrowiska, a tam może być zanieczyszczone przez zakład przemysłowy. Jest to nie do przyjęcia, powietrze powinno być badane w samej gminie uzdrowiskowej - uważa.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR