W 28 minut o starzeniu, chorobach i treningu mózgu. Neurochirurg chce uczyć o tym w muzeum

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   25 marca 2016 15:37


W 28 minut o starzeniu, chorobach i treningu mózgu. Neurochirurg chce uczyć o tym w muzeum Prof. Marek Harat chce utworzyć w młynach Rothera w Bydgoszczy Muzeum Mózgu. Fot. amy leonard/Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Prof. Marek Harat, kierownik kliniki neurochirurgii Szpitala Wojskowego w Bydgoszczy, chce upowszechniać wiedzę o alzheimerze, parkinsonie, udarach, starzeniu się mózgu oraz pokazywać, jak dbać o jego kondycję. W planowanym Muzeum Mózgu w Bydgoszczy cztery sale mają być poświęcone zagadnieniom związanym ze starzejącym się mózgiem. Zadaniem każdej z nich będzie zaciekawienie zwiedzającego w ciągu 7 minut.

Jak przyznaje na łamach Gazety Wyborczej prof. Harat, na pomysł Muzeum Mózgu wpadł m.in. w związku z coraz większą liczbą ludzi w podeszłym wieku, którzy zapadają na choroby mózgu.

Muzeum miałoby powstać w młynach Rothera w Bydgoszczy. Oprócz pomieszczeń opisujących anatomię czy fizjologię mózgu prof. Harat zaplanował także salę dedykowaną chorobie Parkinsona. Inna byłaby poświęcona starzeniu się mózgu i chorobom otępiennym (m.in. chorobie Alzheimera), kolejna miałaby dotyczyć treningu mózgu, a następna - czwarta - udarom.

"Mamy coraz więcej ludzi w podeszłym wieku, z chorym mózgiem. Ale nie musimy się na to godzić. Mózg można trenować" - stwierdził na łamach GW prof. Harat.

Neurochirurg poinformował w GW, że jest już po rozmowach z prezydentem Bydgoszczy i kompletuje grono konsultantów. Jak twierdzi, współpracę przy tworzeniu muzeum zadeklarowali m.in. psychiatra prof. Aleksander Araszkiewicz, neuropsycholog prof. Alicja Borkowska i neurolog prof. Zdzisław Maciejek. Współpracą z muzeum zainteresował się też prof. Jerzy Vetulani - poinformował pomysłodawca. 

Zagospodarowanie całych młynów Rothera miałoby pochłonąć 50 mln zł. W budżecie Bydgoszczy zabezpieczono na ten cel 14,4 mln zł. Resztę samorządowcy chcą pozyskać m.in. z funduszy unijnych poprzez rozpisanie projektu na poszczególne części. Możliwe, że jedną z jego składowych będzie plan utworzenia Muzeum Mózgu.

Więcej: www.bydgoszcz.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.