W 70 miastach Polski startuje akcja bezpłatnych badania w kierunku osteoporozy

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Zdrowia   29 stycznia 2019 15:40


W 70 miastach Polski startuje akcja bezpłatnych badania w kierunku osteoporozy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W najbliższą środę (30 stycznia) startuje Ogólnopolska akcja bezpłatnych badań densytometrycznych, które pozwalają ocenić gęstość tkanki kostnej i ryzyko osteoporozy – poinformowała Fundacja NEUCA dla Zdrowia, organizator akcji pt. „Mocne kości do starości”.

Osteobus, w którym wykonywane będą badania, odwiedzi 70 polskich miast. Ich listę wraz z datami przyjazdu Osteobusa można znaleźć pod adresem internetowym https://fundacjaneuca.pl/uploads/media/default/0001/01/ca0d9311f7fcb63894a19c0eb59ece82c095d289.pdf.

Jak informują organizatorzy akcji, badanie densytometryczne trwa ok. 10 minut. Polecane jest szczególnie osobom po 40. roku życia, u których w rodzinie występowała osteoporoza, jak również wszystkim kobietom po 50. roku życia i mężczyznom po 55. roku życia. Przeciwwskazaniem do jego wykonania jest ciąża, badanie RTG lub rezonans magnetyczny wykonywany w ciągu ostatniego roku, a także pierwsze dwa dni po podaniu środka kontrastowego.

Osteoporoza jest przewlekłą chorobą, która prowadzi do ubytku masy kości i osłabienia ich struktury przestrzennej. W rezultacie zwiększa to znacznie podatność na złamania. Określa się ją jako cichą złodziejkę kości, gdyż długo nie daje żadnych objawów. Większość osób, które na nią cierpią, dowiaduje się o chorobie dopiero, gdy dozna złamania. Najczęściej są to: złamania kręgów kręgosłupa, szyjki kości udowej, kości nadgarstka oraz ramienia. Najpoważniejsze konsekwencje mają złamania szyjki udowej, które często prowadzą do utraty sprawności i samodzielności. Z danych wynika, że ok. 20 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn umiera w ciągu roku od tego złamania.

Międzynarodowa Fundacja ds. Osteoporozy (IOF) podaje, że na osteoporozę choruje ok. 200 mln osób na świecie. W Polsce liczbę osób, które na nią cierpią, szacuje się na 3 mln. Przeważnie są to kobiety w średnim i starszym wieku.

Większość chorych na osteoporozę nie jest tego świadoma i nie leczy się. Dlatego tak ważne jest wykonywanie badań densytometrycznych kości w średnim i starszym wieku. Umożliwiają one wykrycie osteoporozy we wczesnej fazie rozwoju i pozwalają określić stadium zaawansowania choroby, podkreśla Agata Łabędzka z Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

W ramach profilaktyki osteoporozy bardzo ważne jest prawidłowe odżywanie się (m.in. dostarczanie wraz z dietą wapnia), utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, regularna i prawidłowo wykonywana aktywność fizyczna oraz wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie używek, takich jak alkohol czy papierosy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR