
Do ponad 1,1 mld wzrosła w 2015 r. na świecie liczba osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Największy wzrost odnotowano w krajach najbiedniejszych. Kiedy ciśnienie skurczowe wzrośnie o 20 mmHG, a rozkurczowe o 10 mmHG, ryzyko zawału serca i udaru mózgu zwiększa się dwukrotnie.
To prawie dwukrotnie więcej niż przed czterema dekadami - informuje PAP Nauka w Polsce, powołując się na najnowsze ustalenia opublikowane przez „Lancet”.
W 1975 r. 594 mln ludzi miało nadciśnienie. W ciągu 40 lat ich liczba zwiększyła się o ponad 500 mln. , głównie w Azji i Afryce Subsaharyjskiej. W Chinach 226 mln osób wykazuje nadciśnienie, a w Indiach - 200 mln.
Jednocześnie liczba zachorowań z tego powodu spadła w krajach najbogatszych, szczególnie w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Związane jest to z bardziej prozdrowotnym stylem życia i lepszą opieką medyczną.
Prawidłowe ciśnienie skurczowe nie powinno przekraczać 140 mmHG, a rozkurczowe - 90 mmHg. Kiedy ciśnienie skurczowe wzrośnie o 20 mmHG, a rozkurczowe o 10 mmHG, ryzyko zawału serca i udaru mózgu zwiększa się dwukrotnie.
W Polsce badania NATPOL z 2011 r. wykazały, że w grupie osób 65+ nadciśnienie występuje w 80 proc. przypadków.
Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych