W dolnośląskich uzdrowiskach będą badać skuteczność radonu

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   12 marca 2015 11:21


W dolnośląskich uzdrowiskach będą badać skuteczność radonu

Badania nad skutecznością radonu m.in. w terapii schorzeń metabolicznych i narządów ruchu będą prowadzone w uzdrowiskach Świeradów-Czerniawa i Lądek-Długopole na Dolnym Śląsku. Projekt jest realizowany w ramach Klastra Polski Radon, który został powołany w listopadzie 2014 r.

Radon to bezbarwny, bezwonny radioaktywny gaz szlachetny, który dobrze rozpuszcza się w wodzie. Wody radonowe, które zawierają niewielkie ilości tego promieniotwórczego pierwiastka, są wykorzystywane w medycynie i leczeniu uzdrowiskowym. Działają przeciwbólowo i bakteriobójczo, pobudzają krążenie oraz działają odczulająco.

Radonoterapia stosowana jest m.in. w leczeniu chorób reumatycznych, miażdżycy, schorzeń układu nerwowego czy narządów ruchu. W Polsce podziemne wody radonowe występują w Sudetach. Tu też m.in. w Lądku Zdroju i Świeradowie Zdroju wykorzystywane są w leczeniu uzdrowiskowym.

W listopadzie 2014 r. na Dolnym Śląsku powstał Klaster Polski Radon. Inicjatywa zrzesza m.in. takie instytucje jak Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa - Grupa PGU, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu czy Sudecki Inkubator Przedsiębiorczości. Do współpracy z klastrem ma przystąpić również Uzdrowisko Lądek-Długopole.

- Głównym celem tej inicjatywy jest stworzenie na Dolnym Śląsku krajowego centrum lecznictwa radonowego w oparciu o wyniki badań i doświadczenie członków Klastra Polski Radon. Chcemy też podnieść konkurencyjność dolnośląskich uzdrowisk radonowych na globalnym rynku, w tym m.in. Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa, czy Uzdrowiska Lądek-Długopole, a co za tym idzie, stworzyć korzystne warunki dla nowych inwestycji w uzdrowiskach Dolnego Śląska - powiedział Wojciech Krasoń, prezes zarządu Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa - Grupa PGU.

Na początku kwietnia w Uzdrowisku Świeradów-Zdrój mają ruszyć pilotażowe badania, których celem jest ocena skuteczności terapii uzdrowiskowej przy użyciu wód radonowych. W pierwszym etapie badaniom zostanie poddana grupa 35 osób, którzy przejdą serię zabiegów terapii radonowej. To pacjenci ze schorzeniami narządu ruchu oraz zaburzeniami metabolicznymi. W drugiej fazie badań będzie uczestniczyć 15 osób z tymi samymi schorzeniami, którzy zostaną poddani zabiegom z użyciem wody obojętnej leczniczo oraz przejdą kinezyterapię i fizykoterapię.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.