W Ministerstwie Zdrowia powstanie wydział polityki senioralnej
Autor: DK/Rynek Seniora   19 czerwca 2015 17:45

Postanowiliśmy wyodrębnić część Ministerstwa Zdrowia i utworzyć wydział polityki senioralnej, który będzie się zajmował realizacją i wdrażaniem zadań związanych ze zdrowiem osób starszych - powiedział podczas I Forum Rynku Seniora Dariusz Poznański, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego w MZ.

- Czujemy potrzebę wyodrębnienia struktury, która będzie się zajmowała współpracą zarówno bezpośrednio z resortem pracy, jak i też Komisją Polityki Senioralnej. Do tej pory działaniami regulacyjnymi i programowymi dotyczącymi osób starszych zajmuje się kilka departamentów Ministerstwa Zdrowia - podkreślił Poznański.

Oczywiście, jak zaznaczył, Ministerstwo Zdrowia współpracuje z Departamentem Polityki Senioralnej czy Departamentem Pomocy i Integracji Społecznej w resorcie pracy, ale ta współpraca ma na razie charakter bardziej roboczy.

Być może uda się ją w pewien sposób sformalizować. Powstałoby zaplecze urzędnicze, instytucjonalne w Ministerstwie Zdrowia.

Rada ekspercka
- Chcemy je też uzupełnić o wsparcie eksperckie - tak jak przy ministerstwie pracy funkcjonuje Rada ds. Polityki Senioralnej. Chodzi o mniejszy zespół, uzupełniający działalnie tamtego, skoncentrowany przede wszystkim na kwestiach opieki zdrowotnej i opieki geriatrycznej, ale też gerontologii, zdrowego starzenia się  - dodał przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia.

Taki nieformalny zespół już rozpoczął pracę. - Zastanawiam się, w jaki sposób jeszcze połączyć tutaj siły z zespołem ds. gerontologii, który funkcjonuje przy resorcie zdrowia od niemal 10 lat.

- Mielibyśmy bezpośrednie zaplecze eksperckie - w najbliższym czasie będzie ono potrzebne przy tworzeniu dokumentu, który ma być dla nas taką mapą drogową, dokumentem wykonawczym założeń długofalowej polityki senioralnej na lata 2014-2020 - powiedział Dariusz Poznański.

Jak zaznaczył, jest to potrzebne, ponieważ te założenia są dość ogólne. Nie precyzują katalogu szczegółowych zadań, które powinny być zrealizowane przez Ministerstwo Zdrowia i nie wskazują też źródeł finansowania.

- Tym dokumentem, który będzie szczegółowo odpowiadał  na pytania, co trzeba robić w zakresie zdrowia osób starszych, ma być Narodowy Program Zdrowia.  NPZ będzie dokumentem wykonawczym do ustawy o zdrowiu publicznym w formie rozporządzenia Rady Ministrów. NPZ będzie zawierał tylko wytyczne polityki zdrowotnej, ale też wskazania dla innych resortów - podsumował.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.