W Niemczech dyskutują o warunkowym dopuszczeniu eutanazji

ZDROWIE

Autor: PAP, onet.pl/Rynek Seniora   17 października 2014 08:43


W Niemczech dyskutują o warunkowym dopuszczeniu eutanazji Fot. PTWP Andrzej Wawok

Grupa posłów przedstawiła w czwartek (16 października) propozycję dopuszczającą warunkowo pomoc lekarza w samobójstwie nieuleczalnie chorego pacjenta. Przeciwnicy śmierci na życzenie domagają się całkowitego zakazu.

- Człowiek umierający musi móc sam zdecydować, czy jest w stanie znieść dalsze cierpienia - powiedział deputowany CDU Peter Hintze, przedstawiając w Berlinie założenia projektu ustawy.

Ochrona życia nie może oznaczać "państwowego przymusu cierpienia" - zaznaczył polityk piastujący stanowisko wiceprzewodniczącego Bundestagu. Życie jest najwyższą wartością, ale częścią życia jest też godna śmierć - powiedział Hintze.

Jak wyjaśnił, obowiązujące obecnie przepisy są nieprecyzyjne, a lekarzom, którzy decydują się na "asystowanie" pacjentowi w popełnieniu samobójstwa grożą konsekwencje, w tym utrata zezwolenia na wykonywanie zawodu. Izby lekarskie w różnych częściach Niemiec różnią się w poglądach na eutanazję, co pogłębia zamieszanie.

Obowiązujące prawo zakazuje udzielania "aktywnej pomocy" w śmierci poprzez wykonanie zastrzyku lub w inny sposób powodujący szybką śmierć.

Propozycja grupy posłów z partii koalicji rządzącej - CDU, CSU i SPD postuluje wzmocnienie prawa pacjenta do samostanowienia o zakończeniu życia. W celu zwiększenia bezpieczeństwa prawnego lekarzy, kodeks cywilny powinien zostać uzupełniony o przepisy dokładnie regulujące warunki ich udziału w eutanazji.

Hintze zastrzegł, że asysta lekarska przy samobójstwie byłaby możliwa tylko w przypadku choroby "prowadzącej nieodwołalnie do śmierci" i powodującej "skrajne cierpienia" u chorego, których nie jest w stanie uśmierzyć medycyna paliatywna.

Udział lekarza byłby decyzją całkowicie dobrowolną - zastrzegł inny autor projektu - Burkhard Lischka z SPD. Jego zdaniem nowe przepisy nie spowodują zwiększenia liczby samobójstw osób nieuleczalnie chorych, a mogą nawet przyczynić się do ich zmniejszenia. Zdaniem autorów projektu w skali roku może chodzić o maksymalnie 1000 osób.

Hintze pytany, czy rozwiązania zawarte w propozycji nie kolidują z wartościami partii chrześcijańskich CDU/CSU, odparł, że wiara nie może zmuszać ludzi do znoszenia nieludzkich cierpień. Jak zaznaczył, stanowisko Kościoła w tej kwestii zmienia się. Zwolennicy jego propozycji zdecydowanie odcinają się od wszelkich form zorganizowanej komercyjnej eutanazji.

Projekt Hintzego to tylko jeden z wielu głosów w dyskusji o eutanazji wywołanej działalnością placówek w Szwajcarii czy Belgii, oferujących śmierć na życzenie. Możliwość popełnienia samobójstwa oferuje też firma założona przez byłego ministra sprawiedliwości Hamburga Rogera Kuscha. Z tych ofert coraz częściej korzystają też obywatele Niemiec.

Minister zdrowia Niemiec Hermann Groehe jest zwolennikiem całkowitego zakazu i penalizacji wszelkich form eutanazji. Jego stanowisko ma najwięcej zwolenników wśród niemieckich polityków. Linie podziałów przebiegają w poprzek obozów politycznych.

- Nie chciałbym, żeby ludzie, którzy umierają, byli poddawani presji, jaką jest możliwość pomocy w samobójstwie. To byłoby inne społeczeństwo niż to, w którym obecnie żyję. W takim społeczeństwie nie chciałbym żyć - argumentuje czołowy polityk partii Zieloni Volker Beck.

W połowie listopada w Bundestagu ma się odbyć debata na temat eutanazji. Uchwalenie ustawy regulującej całościowo problem śmierci na życzenie spodziewane jest w końcu przyszłego roku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.