W onkologii nie potrzeba rewolucji. Umiejmy lepiej wydawać pieniądze
Autor: Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia   12 sierpnia 2014 11:49

W onkologii nie potrzeba robić rewolucji. Wystarczy rozszerzyć i udoskonalić to, co już mamy - uważa dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii. - Należy wytypować ośrodki satelitarne, które będą współpracować z głównymi centrami. Wystarczy rozszerzyć i udoskonalić to, co stworzył prof. Tadeusz Koszarowski. Chory musi mieć zagwarantowaną kompleksową usługę i być prowadzony jak po sznurku, od jednego świadczenia do drugiego, w ramach ustalonego programu leczenia.

Rynek Zdrowia: - Niedługo minie 8 lat funkcjonowania Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2006-2015. Po 15 latach stagnacji i zaniechań w obszarze walki z rakiem, środowisku onkologów udało się utworzyć wspólny front i przekonać decydentów do kontynuacji zapoczątkowanej przez prof. Tadeusza Koszarowskiego idei stworzenia kompleksowej opieki onkologicznej w Polsce.

Janusz Meder: - Realizacja czwartej edycji programu to rzeczywiście próba powrotu do działań podjętych przez prof. Tadeusza Koszarowskiego i jego wizjonerskiej koncepcji, czyli kompleksowej opieki medycznej w jednym miejscu, z uwzględnieniem prewencji, profilaktyki, epidemiologii, diagnostyki, leczenia skojarzonego w oparciu o standardowe metody: chirurgii, radioterapii, chemioterapii, immunoterapii oraz rehabilitacji fizycznej i psychicznej oraz opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Prof. Koszarowski zorganizował w Polsce sieć onkologiczną w oparciu o regionalne centra onkologii współpracuje z istniejącymi klinikami uniwersyteckimi o profilu onkologicznym. Tym samym o kilka lat wyprzedził zalecenia WHO. Ten system organizacji sprawdził się nie tylko w Polsce, ale wiele lat później w USA i państwach europejskich.

Ponadto prof. Koszarowski miał doskonałe kontakty naukowo-towarzyskie ze specjalistami z USA, Kanady i z wielu krajów Europy Zachodniej, co owocowało współpracą i wymianą kadrową. Do Polski docierały nowe metody leczenia. Dzięki temu w latach 80. stan polskiej onkologii osiągnął poziom europejski.

Niestety po zakończeniu realizacji poprzedniego Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w latach 1976-1990, przez długi czas nie mogliśmy doprosić się kontynuacji projektu. Przewijaliśmy się przez gabinety kolejnych ministrów zdrowia, bo tak szybko się zmieniali. Po latach starań udało się uzyskać ustawową gwarancję finansowania walki z rakiem z budżetu - co roku minimum 250 mln zł. To był wymierny efekt naszych działań w ramach Polskiej Unii Onkologii.

-Program w pełni realizuje idee prof. Koszarowskiego?

- Jest trochę za wcześnie na ocenę całokształtu programu. Jednym z jego założeń jest podwyższenie wyników leczenia, które ocenia się średnio po 5 latach obserwacji leczonych chorych. Niektóre nowotwory wymagają obserwacji 15. i 20. letnich.

Po drugie, założono koszt realizacji programu na poziomie 3 mld zł w ciągu 10 lat. W budżecie zagwarantowano na ten cel 2,5 mld zł, co oznacza konieczność pozyskiwania co roku dodatkowych 50 mln zł ze źródeł pozabudżetowych, co nie jest łatwym i praktycznie niemożliwym do zrealizowania zadaniem.

Polska Unia Onkologii, która wspiera realizację programu, organizuje m.in.  wielkie kampanie społeczne - konkursy pod hasłem: "Mam haka na raka", czy "Zdrowia gmina", by zaktywizować działania na poziomie lokalnym. Dzięki takim oddolnym inicjatywom w ciągu ostatnich trzech lat na cytologię i mammografię zgłosiło się ćwierć miliona kobiet więcej niż w latach poprzednich. Wiele można zrobić niewielkim kosztem aktywizując lokalne społeczności. Gdyby to była metodyczna, systematyczna praca, efekty programu byłyby jeszcze lepsze.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.