W Płocku rusza akcja "Koperta życia"
Autor: PAP/Rynek Seniora   11 czerwca 2015 14:50

W Płocku (Mazowieckie) rozpoczęła się akcja "Koperta życia". Polega ona na rozdawaniu osobom w podeszłym wieku i samotnie mieszkającym specjalnych formularzy, które po wpisaniu danych o stanie zdrowia, mają pomóc w przypadkach udzielania pomocy medycznej.

Na razie przygotowano 5 tys. formularzy. Osoby, które otrzymają druki i wpiszą tam informacje m.in. o swych schorzeniach i przyjmowanych lekach, będą przechowywały je w specjalnych plastikowych kopertach w lodówkach. Na lodówce należy przykleić naklejkę z napisem "Koperta życia", która jest informacją dla udzielających pomocy, że tam właśnie znajdą wszystkie niezbędne dane.

- Akcja ma zwiększyć poczucie bezpieczeństwa w sytuacjach krytycznych, które wymagają szybkiej reakcji najbliższych, opiekunów czy ratowników medycznych - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Podkreślił, iż "Koperta życia" to inicjatywa adresowana głównie do osób starszych, niepełnosprawnych i samotnie mieszkających.

Koperty z formularzami i instrukcją ich poprawnego wypełnienia można odbierać w płockim Urzędzie Miasta oraz w przychodniach zdrowia. Będą one również rozdawane podopiecznym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a także za pośrednictwem organizacji skupiających seniorów. -Przygotowaliśmy na razie 5 tys. kopert. Jeżeli będzie taka potrzeba, ich liczba zostanie zwiększona. Dodrukujemy formularze - zaznaczył Nowakowski.

Jak przypomniała płocka radna Daria Domosławska, inicjatorka tamtejszej akcji "Koperta życia", pomysł na tę formę wsparcia osób starszych zrodził się przed laty w Wlk. Brytanii, a jednym z pierwszych polskich miast, które go wdrożyło było Wejherowo. Koperty takie wprowadziły dotychczas inne, mniejsze lub większe, miasta na terenie kraju, w tym: Gogolin, Grodzisk Wielkopolski, a także Olsztyn czy Radom. Do akcji przygotowuje się podpłocki Gostynin.

- Karta informacyjna, którą zawiera koperta, została opracowana w konsultacji z płockim pogotowie ratunkowym. Chodziło o to, by ratownicy medyczni mieli dostęp do czytelnych informacji, które pozwolą im szybko interweniować w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia - wyjaśniła Domosławska. - Koperta powinna znaleźć się w miejscu ogólnodostępnym. Takim miejscem, które każdy ma w swym mieszkaniu, jest lodówka - dodała.

W formularzu "Koperty życia", oprócz danych osobowych: imię, nazwisko i numer PESEL, należy podać informacje, dotyczące m.in. grupy krwi, przewlekłych chorób, przyjmowanych leków i miejsca przechowywania dokumentacji medycznej. Druk powinien zawierać też dane o przebytych urazach, wypadkach i operacjach, a także wszczepionych stymulatorach, implantach czy endoprotezach. W formularzu można podać również numer telefonu do lekarza podstawowej opieki medycznej, lekarzy specjalistów oraz do członków rodziny. Wszystkie informacje zawarte w formularzu powinny być na bieżąco aktualizowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.