W Polsce nadal brak systemu opieki nad osobami z alzheimerem

ZDROWIE

Autor: Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, JW/Rynek Seniora   19 września 2016 10:58


W Polsce nadal brak systemu opieki nad osobami z alzheimerem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W tym roku wrzesień jest Światowym Miesiącem Choroby Alzheimera - przypomina Rzecznik Praw Obywatelskich, powołując się na informację Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. Organizacja ta podkreśla, że nadal wiele osób nie wie, czym jest choroba oraz jakie potrzeby mają chorzy i ich opiekunowie.

Choć na świecie (od 1994 r.) to 21 września obchodzony jest  jako Światowy Dzień Alzheimera, jednak w tym roku organizacje alzheimerowskie zrzeszone w międzynarodowej federacji organizacji alzheimerowskich (Alzheimer’s Disease International - ADI) na organizowanie kampanii społecznych poświęcają cały wrzesień.  Chcą m.in. podnosić społeczną świadomość o przyczynach i konsekwencjach chorób prowadzących do otępienia (demencji) i przeciwdziałać stygmatyzacji chorych.

Hasłem tegorocznego Światowego Miesiąca Choroby Alzheimera, podobnie jak w zeszłym roku, jest fraza „Pamiętaj o mnie”.

ADI apeluje do członków i sympatyków organizacji alzheimerowskich, aby angażowali się w obchody i dzielili się własnymi wspomnieniami lub wspominali swoich bliskich. Mogą to zrobić korzystając z hahstagów #RememberMe oraz #WAM2016.

Pół miliona Polaków z otępieniem
- Stygmatyzacja i dezinformacja lub brak wiedzy i świadomości społecznej wśród ciągle jeszcze sporej grupy obywateli jest nadal poważnym problemem. Wiele osób nie wie, czym jest choroba, jakie potrzeby mają chorzy i ich opiekunowie - przypomina Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

Według tej organizacji w Polsce nadal brakuje systemu opieki nad osobami żyjącymi z chorobą Alzheimera lub innym rodzajem otępienia, mimo że przygotowano założenia Polskiego Planu Alzheimerowskiego, podążając za przykładem innych krajów, którym się to udało i w których takie strategie zostały wdrożone i dobrze funkcjonują.

Szacuje się, że w Polsce z otępieniem żyje ponad 500 tys. osób, w tym ponad 300 tys. z chorobą Alzheimera - często bez rozpoznania choroby, bez wiedzy najbliższej rodziny, wsparcia lekarzy i otoczenia.

- Choroba nie powinna być wyrokiem. Można z nią żyć, pod warunkiem, że inni rozumieją, na czym polega i jak mogliby pomóc radzić sobie z problemami, które stwarza dla chorego i jego bliskich - tłumaczy stowarzyszenie.

Przypomina, że choroba Alzheimera nadal jest uważana w Polsce za wstydliwą i mówi się o niej o wiele mniej niż w innych krajach.

- Skorzystajmy więc z okazji we wrześniu: zwróćmy uwagę na ludzi, którzy zmagają się ze skutkami choroby: pogarszającą się pamięcią, stopniową utratą prostych (wydawałoby się) umiejętności, z izolacją, marginalizacją i brakiem dostępu do różnorodnych form opieki - zachęca stowarzyszenie.

Demencja kosztuje świat 818 mld dolarów rocznie
Otępienie (demencja) to termin używany do opisu różnych zaburzeń mózgu, które mają wpływ na pamięć, myślenie, zachowanie i emocje. Wśród wczesnych objawów otępienia pojawiają się: utrata pamięci, trudności w wykonywaniu wcześniej znanych czynności, problemy językowe oraz zmiany osobowości.

Nie ma obecnie leku, który pomógłby wyleczyć chorobę, ale na świecie dostępne są najróżniejsze formy wsparcia dla chorych i ich opiekunów. W Polsce taką rolę odgrywają w szczególności organizacje alzheimerowskie, które potrafią także wskazać na źródła pomocy, rozwiązania, z których chorzy i ich rodziny mogą korzystać.

Otępienie (demencja) nie zna granic społecznych, ekonomicznych lub etnicznych - chorują ludzie na całym świecie, bez względu na kraj, w którym żyją, na ich pochodzenie, status społeczny i ekonomiczny.

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną demencji. Inne to: otępienie naczyniowe, otępienie z ciałami Lewy'ego oraz otępienie czołowo-skroniowe.

Szacuje się, że obecnie na świecie ponad 46 mln osób żyje z otępieniem. Co trzy sekundy kolejna osoba zapada na demencję. Do roku 2050 liczba chorych zwiększy się niemal trzykrotnie - będzie wynosić 131 mln. 

Roczne koszty otępienia na świecie szacowane są na 818 mld dolarów. W rezultacie, gdyby opiekę nad chorymi z otępieniem porównać z gospodarką jakiegoś kraju, to taki kraj miałby 18. miejsce w skali świata.

Gdyby koszty opieki porównać z przedsiębiorstwem, byłoby ono najbogatsze na świecie, z rocznym dochodem wyższym niż firma Apple (742 mld dolarów) czy Google (368 mld dolarów).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR