
W tym roku wrzesień jest Światowym Miesiącem Choroby Alzheimera - przypomina Rzecznik Praw Obywatelskich, powołując się na informację Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. Organizacja ta podkreśla, że nadal wiele osób nie wie, czym jest choroba oraz jakie potrzeby mają chorzy i ich opiekunowie.
Choć na świecie (od 1994 r.) to 21 września obchodzony jest jako Światowy Dzień Alzheimera, jednak w tym roku organizacje alzheimerowskie zrzeszone w międzynarodowej federacji organizacji alzheimerowskich (Alzheimer’s Disease International - ADI) na organizowanie kampanii społecznych poświęcają cały wrzesień. Chcą m.in. podnosić społeczną świadomość o przyczynach i konsekwencjach chorób prowadzących do otępienia (demencji) i przeciwdziałać stygmatyzacji chorych.
Hasłem tegorocznego Światowego Miesiąca Choroby Alzheimera, podobnie jak w zeszłym roku, jest fraza „Pamiętaj o mnie”.
ADI apeluje do członków i sympatyków organizacji alzheimerowskich, aby angażowali się w obchody i dzielili się własnymi wspomnieniami lub wspominali swoich bliskich. Mogą to zrobić korzystając z hahstagów #RememberMe oraz #WAM2016.
Pół miliona Polaków z otępieniem
- Stygmatyzacja i dezinformacja lub brak wiedzy i świadomości społecznej wśród ciągle jeszcze sporej grupy obywateli jest nadal poważnym problemem. Wiele osób nie wie, czym jest choroba, jakie potrzeby mają chorzy i ich opiekunowie - przypomina Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.
Według tej organizacji w Polsce nadal brakuje systemu opieki nad osobami żyjącymi z chorobą Alzheimera lub innym rodzajem otępienia, mimo że przygotowano założenia Polskiego Planu Alzheimerowskiego, podążając za przykładem innych krajów, którym się to udało i w których takie strategie zostały wdrożone i dobrze funkcjonują.
Szacuje się, że w Polsce z otępieniem żyje ponad 500 tys. osób, w tym ponad 300 tys. z chorobą Alzheimera - często bez rozpoznania choroby, bez wiedzy najbliższej rodziny, wsparcia lekarzy i otoczenia.
- Choroba nie powinna być wyrokiem. Można z nią żyć, pod warunkiem, że inni rozumieją, na czym polega i jak mogliby pomóc radzić sobie z problemami, które stwarza dla chorego i jego bliskich - tłumaczy stowarzyszenie.
Przypomina, że choroba Alzheimera nadal jest uważana w Polsce za wstydliwą i mówi się o niej o wiele mniej niż w innych krajach.
- Skorzystajmy więc z okazji we wrześniu: zwróćmy uwagę na ludzi, którzy zmagają się ze skutkami choroby: pogarszającą się pamięcią, stopniową utratą prostych (wydawałoby się) umiejętności, z izolacją, marginalizacją i brakiem dostępu do różnorodnych form opieki - zachęca stowarzyszenie.
Demencja kosztuje świat 818 mld dolarów rocznie
Otępienie (demencja) to termin używany do opisu różnych zaburzeń mózgu, które mają wpływ na pamięć, myślenie, zachowanie i emocje. Wśród wczesnych objawów otępienia pojawiają się: utrata pamięci, trudności w wykonywaniu wcześniej znanych czynności, problemy językowe oraz zmiany osobowości.
Nie ma obecnie leku, który pomógłby wyleczyć chorobę, ale na świecie dostępne są najróżniejsze formy wsparcia dla chorych i ich opiekunów. W Polsce taką rolę odgrywają w szczególności organizacje alzheimerowskie, które potrafią także wskazać na źródła pomocy, rozwiązania, z których chorzy i ich rodziny mogą korzystać.
Otępienie (demencja) nie zna granic społecznych, ekonomicznych lub etnicznych - chorują ludzie na całym świecie, bez względu na kraj, w którym żyją, na ich pochodzenie, status społeczny i ekonomiczny.
Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną demencji. Inne to: otępienie naczyniowe, otępienie z ciałami Lewy'ego oraz otępienie czołowo-skroniowe.
Szacuje się, że obecnie na świecie ponad 46 mln osób żyje z otępieniem. Co trzy sekundy kolejna osoba zapada na demencję. Do roku 2050 liczba chorych zwiększy się niemal trzykrotnie - będzie wynosić 131 mln.
Roczne koszty otępienia na świecie szacowane są na 818 mld dolarów. W rezultacie, gdyby opiekę nad chorymi z otępieniem porównać z gospodarką jakiegoś kraju, to taki kraj miałby 18. miejsce w skali świata.
Gdyby koszty opieki porównać z przedsiębiorstwem, byłoby ono najbogatsze na świecie, z rocznym dochodem wyższym niż firma Apple (742 mld dolarów) czy Google (368 mld dolarów).
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych