W Tarnowie brakuje specjalistów leczących osoby starsze

ZDROWIE

Autor: RDN Małopolska/Rynek Zdrowia   08 kwietnia 2016 10:23


W Tarnowie brakuje specjalistów leczących osoby starsze Z danych Okręgowej Izby Lekarskiej w Tarnowie wynika, że w regionie jest zaledwie trzech geriatrów. Fot. Fotolia

W tarnowskich szpitalach dotkliwie brakuje specjalistów z zakresu geriatrii i medycyny paliatywnej. Wraz z rosnąca populacją seniorów ten niedostatek lekarzy będzie coraz bardziej odczuwalny.

W tarnowskim Specjalistycznym Szpitalu im. Szczeklika w Tarnowie (Małopolskie), gdzie pracuje około 140 lekarzy, widoczny jest niedobór internistów i geriatrów. Potrzeby na takich specjalistów rosną zaś wraz z “przeprofilowaniem” oddziałów wewnętrznych, czy innych oddziałów zabiegowych, w kierunku geriatrii.

Z danych Okręgowej Izby Lekarskiej w Tarnowie wynika, że  w regionie jest zaledwie trzech geriatrów. Potrzebni są także lekarze związani z medycyną paliatywną. Liczba chorych na nowotwory wzrasta, tak jak liczba osób, które wymagają pomocy specjalistycznej w końcowym etapie życia. Na terenie izby jest raptem czterech takich lekarzy.  

Nieco więcej jest internistów, ale to lekarze, którzy weszli lub wchodzą w wiek emerytalny, a młodych internistów nie przybywa. Braki specjalistów są powodem zwiększonych kolejek.

Ministerstwo Zdrowia planuje zwiększyć od października liczbę miejsc na studia związane z medycyną. Na efekty tego działania trzeba będzie jednak poczekać dobrych parę lat. Będzie to odczuwalne w placówkach związanych z ochroną zdrowia dopiero za sześć, siedem lat. Wtedy pojawią się młodsi lekarze, ale to też nie będą w pełni przygotowani specjaliści. Kolejne pięć sześć, lat specjalizacji wydłuża ten okres.

Więcej: www.rdn.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.