W Uniejowie połączyli turnusy rehabilitacyjne z treningiem mózgu

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 października 2015 14:24


W Uniejowie połączyli turnusy rehabilitacyjne z treningiem mózgu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ćwiczenia poprawiające pamięć i uwagę u osób w wieku powyżej 50 r.ż. są głównym elementem nowatorskiego programu treningu mózgu, który jest wdrażany w Instytucie Zdrowia Człowieka w Uniejowie k. Łodzi. Jeden cykl zajęć trwa sześć tygodni.

- Mózg człowieka starzeje się od momentu urodzenia, a niektórzy odczuwają skutki tego procesu już ok. 30. roku życia. Nie jest jednak tak, że im człowiek starszy, tym głupszy. Co się zatem zmienia? Z jednej strony baza biologiczna, czyli mózg, z drugiej strony struktura inteligencji - wyjaśnia prof. Władysław Paluchowski z Instytutu Psychologii UAM w Poznaniu.

Dodaje, że ludzie starsi korzystają z innego typu inteligencji niż ludzie młodzi, bo z wiekiem wzrasta rola inteligencji nabytej, wynikającej z uczenia się. Efekt jest taki, że dzięki doświadczeniu wraz z wiekiem zmienia się sposób funkcjonowania poznawczego.

- Zmieniają się też połączenia pomiędzy neuronami, ale w wyniku uczenia się powstają także nowe neurony. Jeżeli zatem będziemy trenować mózg, będzie on mniej tracił jako substrat biologiczny. To oczywiście nie oznacza, że ktoś będzie bardziej inteligentny. Będzie jednak mniej tracił wraz z wiekiem - mówi prof. Paluchowski.

Projekt ćwiczeń związanych z treningiem mózgu spotkał się z zainteresowaniem Instytutu Zdrowia Człowieka, który od dwóch dekad zajmuje się rehabilitacją narządów ruchu i psychosomatyką. Obecnie "ruchowe" turnusy rehabilitacyjne postanowiono połączyć z ćwiczeniami usprawniającymi zdolności poznawcze.

- Obserwując naszych kuracjuszy i klientów widzieliśmy, że są oni zajęci przez trzy, maksymalnie cztery godziny dziennie. Naszym zdaniem spokojnie można ich było obciążyć jeszcze jedną godziną i w tym czasie poprawić zdolności poznawcze - mówił Jerzy Ćwiertnia z Instytutu Zdrowia Człowieka.

Jego zdaniem trening mózgu to profilaktyka, dzięki której ludzie później stracą samodzielność, dłużej będą niezależni i skuteczni w pracy.

Udział w projekcie rozpoczyna się od badania diagnostycznego, które pozwala u pacjenta określić poziom dwóch podstawowych funkcji - pamięci i uwagi. Na bazie tego wstępnego badania tworzony jest profil tego, co można zmieniać i poprawiać w ramach treningu, nazywanego również fitnessem mózgu.

- Zajęcia odbywają się od 5 do 7 razy w tygodniu i trwają od 20 do 40 minut dziennie. Ćwiczenia mają charakter adaptacyjny - jeżeli wszystko idzie dobrze, rośnie trudność zadań, a jeżeli źle, trudność spada. Zakłada się, że optymalny okres takich ćwiczeń to ok. 6 tygodni. Pacjent musi więc ćwiczyć nie tylko tu, ale również w domu. Dlatego takie ćwiczenia mają najczęściej postać programów komputerowych - zaznacza Paluchowski.

Od rozpoczęcia projektu procedurę "treningu mózgu" przeszło już w Uniejowie ponad 70 osób. W tej grupie byli m.in. członkowie miejscowego uniwersytetu trzeciego wieku, którzy byli bardzo zadowoleni z przeprowadzanych ćwiczeń.

Czas trwania projektu jest przewidziany na 3 do 5 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR