W Warszawie zbyt wolno przybywa łóżek geriatrycznych

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   15 kwietnia 2016 11:31


W Warszawie zbyt wolno przybywa łóżek geriatrycznych Na zdj. pięciostanowiskowa sala wzmożonego nadzoru. Fot. Szpital Wolski

Choć w Warszawie od października 2015 r. przybyło ponad 60 łóżek geriatrycznych, potrzeby są sporo większe. Powoduje to m.in kolejki czy konieczność "dostawek" na internach.

W Warszawie do tej pory było tylko 20 łóżek na dwóch oddziałach geriatrycznych - przy ul. Lindleya i Czerniakowskiej. W październiku 2015 r. otwarto 36-łóżkowy oddział geriatrii w Szpitalu Wolskim.

Od stycznia 2016 r. 25 łóżek ma także klinika geriatrii Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji przy ul. Spartańskiej. Piotr Bednarski, dyrektor NIGRiR, podaje, że na razie mają kontrakt z NFZ, w którym przewidziane jest sześć łóżek geriatrycznych. - Zapotrzebowanie na takie usługi jest duże, dlatego liczymy na to, że kontrakt będzie większy - mówi Bednarski.

Na miejscu są zapewnione konsultacje reumatologów i codzienna rehabilitacja. W salach są łazienki, łóżka są sterowane pilotem, a na oddziale jest świetlica, w której można z innymi chorymi wspólnie zjeść posiłek, posłuchać radia i poczytać. Oddział jest również wyposażony w łóżko, które ma kształt wanny i służy do kąpieli leżącego chorego.

Potrzeby starszych pacjentów są jednak znacznie większe. Gazeta Wyborcza opisuje przypadek 90-letniej pacjentki, która na dostanie się do szpitala czekała aż trzy miesiące. Na geriatrii w Szpitalu Wolskim wszystkie miejsca są zajęte, a rzecznik szpitala Barbara Udrycka twierdzi na łamach GW, że nowy oddział skrócił kolejki na internę z trzech dni do 24 godzin.

Według danych GUS-u na rok 2014 w Warszawie niemal 100 tys. mieszkańców ma powyżej 80 lat. 

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.