Wadowice: oddział geriatryczny nie będzie już finansowanyGazeta Krakowska/Rynek Seniora - 10 kwietnia 2017 12:45


Pacjenci geriatryczni Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła II w Wadowicach (Małopolskie) mają trafić na inne oddziały szpitalne, ponieważ oddział geriatryczny nie będzie już finansowany.

Wadowicka geriatria jest bardzo dobrze wyposażona w sprzęt przekazany m.in. przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Jednak po wprowadzeniu sieci szpitali samodzielne oddziały geriatryczne mają zniknąć: zostaną włączone do interny - informuje Gazeta Krakowska.

W ostatnich latach na budowę nowego pawilonu, którego część zajmuje geriatria, samorządy wydały 15 mln zł. Oddział geriatryczny ma 31 łóżek, hospitalizowanych jest tu rocznie 1,2 tys. pacjentów, również z powiatu oświęcimskiego, który geriatrii nie ma. W Małopolsce takie jednostki działają także w Krakowie, Brzesku i w Gorlicach.

Zdaniem części personelu wadowickiego szpitala likwidacja samodzielnych oddziałów geriatrycznych negatywnie odbije się na pacjentach, bowiem ustawa o sieci szpitali, przeforsowana przez rząd, nie uwzględnia oddzielnego finansowania dla geriatrii. Lekarze ostrzegają, że po włączeniu geriatrii do interny będzie dochodziło do selekcji chorych i dyskryminacji ze względu na wiek.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl