Wakacje nad wodą: większość ofiar utonięć to osoby powyżej 50 r.ż.

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   03 lipca 2015 10:15


Wakacje nad wodą: większość ofiar utonięć to osoby powyżej 50 r.ż.

Szok termiczny, skoki do wody i kąpiele w niebezpiecznych miejscach - to główne przyczyny tragicznych wypadków nad wodą. O tym, jak zachować się, gdy podczas pływania złapie nas skurcz i jakie miejsca wybierać do bezpiecznej kąpieli mówi płetwonurek Maciej Rokus.

Z policyjnych statystyk wynika, że najczęstszymi przyczynami utonięć nadal są brawura i alkohol. W 2014 r. utonęło 646 osób; najwięcej w miejscach niestrzeżonych: w rzekach (190 osób), jeziorach (145 osób) i stawach (111 osób). 

Do tragicznych wypadków nad wodą dochodzi najczęściej wtedy, gdy podejmujemy nazbyt spontaniczne decyzje o kąpieli. - Na przykład, kiedy rozgrzany człowiek wskakuje do zimnej wody, może go dotknąć szok termiczny - traci wówczas przytomność, może dojść do zatrzymania akcji serca - przestrzega szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP.

Jak mówi, kolejne niebezpieczeństwo to skurcze. - Jeżeli jesteśmy po alkoholu, zmęczeni, pływamy w zimnej wodzie, nie mamy dobrej kondycji, to jesteśmy narażeni na skurcz w wodzie. Skurczowi towarzyszy ogromny ból. Należy wówczas położyć się na plecach i - nie używając kończyny, której dotknął skurcz - starać się dopłynąć do brzegu, a w tym dniu nie kontynuować już pływania - tłumaczy Rokus.

Ekspert podkreśla, że nie można skakać do wody w niesprawdzonych wcześniej miejscach. - Osoby, które chcą bezpiecznie pływać, powinny znaleźć strzeżone kąpielisko, bo tam za nasze bezpieczeństwo odpowiadają ratownicy. Osoby, które nie potrafią pływać powinny przebywać w wodzie w miejscach, gdzie wysokość lustra wody jest poniżej klatki piersiowej. Niebezpieczne jest pływanie w rzekach z uwagi na silny nurt i niestabilne dno - mówi Rokus.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.