Wapń winny chorobie Parkinsona?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 lutego 2018 15:30


Wapń winny chorobie Parkinsona? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zbyt wysoki poziom wapnia w komórkach mózgu może prowadzić do powstawania nieprawidłowych agregatów białek typowych dla choroby Parkinsona - informuje pismo „Nature Communications”.

Choroba Parkinsona należy do chorób neurodegeneracyjnych - spowodowanych przez naturalnie występujące białka, które fałdują się w nieprawidłowy sposób i przywierają do innych białek, tworząc skupiska włóknistego amyloidu.

Międzynarodowy zespół, kierowany przez naukowców z University of Cambridge wykazał, że wapń może pośredniczyć w oddziaływaniach pomiędzy małymi strukturami w błonach komórkowych zakończeń nerwowych. Są one ważne dla sygnalizacji pomiędzy neuronami mózgu oraz zachowania alfa-synukleiny, białka mającego związek z chorobą Parkinsona. Zbyt wysoki poziom wapnia lub alfa-synukleiny może zapoczątkowywać reakcję łańcuchową prowadzącą do obumierania komórek mózgu.

Składające się głównie z alfa-synukleiny złogi, zwane ciałkami Lewy'ego są typowe dla choroby Parkinsona; dla tak zwanego otępienia z ciałkami Lewy'ego; dla jednej z odmian choroby Alzheimera oraz choroby Hallervordena-Spatza.

Dotychczas nie było jasne, jaką właściwie rolę odgrywa w komórkach mózgu alfa-synukleina. Ponieważ jej cząsteczka jest niewielka, musi współdziałać z innymi białkami lub strukturami, aby stała się w pełni funkcjonalna. Naukowcy podejrzewali, że może ułatwiać przepływ sygnałów chemicznych w mózgu oraz przemieszczanie się cząsteczek z i do zakończeń nerwowych - jednak szczegóły nie były znane.

Zespół z Cambridge zastosował technikę mikroskopii o bardzo wysokiej rozdzielczości, aby zajrzeć do komórek i obserwować zachowanie alfa-synukleiny. W tym celu naukowcy wyizolowali pęcherzyki synaptyczne, czyli części komórek nerwowych, które przechowują neuroprzekaźniki - substancje przekazujące sygnały z jednej komórki do drugiej.

Wapń odgrywa rolę w uwalnianiu neuroprzekaźników. Naukowcy zaobserwowali, że gdy poziom wapnia w neuronach wzrasta, na przykład w związku z przekazywaniem sygnałów nerwowych, alfa-synukleina wiąże się z pęcherzykami synaptycznymi w wielu punktach, powodując łączenie się tych pęcherzyków. Może to wskazywać, że normalna rola alfa-synukleiny polega na wspomaganiu chemicznej transmisji informacji przez komórki nerwowe.

Zdaniem autorów badań alfa-synukleina działa niemal jak czujnik wapnia - w jego obecności zmienia swoją strukturę oraz sposób oddziaływania z otoczeniem. W komórce nerwowej istnieje subtelna równowaga pomiędzy wapniem a alfa-synukleiną. Gdy jest zbyt dużo wapnia albo za dużo alfa-synukleiny, dochodzi do powstawania białkowych agregatów i rozwija się choroba Parkinsona.

Brak równowagi może wynikać z przyczyn genetycznych - na przykład podwójnego genu odpowiedzialnego za wytwarzanie alfa-synukleiny; ze związanego z wiekiem spowolnienia rozpadu nadmiaru tego białka; z podwyższonego poziomu wapnia w neuronach wrażliwych na chorobę Parkinsona czy niezdolności tych komórek do buforowania nadmiaru wapnia.

Zrozumienie roli alfa-synukleiny w procesach fizjologicznych oraz patologicznych może pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia parkinsonizmu. Możliwe, że na przykład leki blokujące przepływ wapnia (stosowane dotychczas w przypadku chorób serca) mogą okazać się przydatne także w przypadku parkinsonizmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR