Warmińsko-Mazurskie: rusza program wykrywania raka u diabetyków 50+
Autor: PAP/Rynek Seniora   22 czerwca 2015 09:01

Szpital Wojewódzki w Olsztynie rozpoczyna realizację programu wczesnego wykrywania bezobjawowego raka trzustki u ludzi po 50. roku życia, którzy w ostatnich miesiącach zachorowali na cukrzycę i schudły. Obie choroby mogą być ze sobą powiązane.

Program o nazwie "Bądź czujny" realizuje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, który z własnych środków będzie pokrywał badania pacjentów. Jak wyjaśnił gastroenterolog z tego szpitala dr Błażej Chmielewski program jest skierowany do osób po 50. roku życia, u których w ostatnich 12 miesiącach wykryto cukrzycę oraz spadek masy ciała o co najmniej 2 kg.

- Osoby z Olsztyna i okolic, które spełniają te kryteria, będą przez lekarzy rodzinnych umawiane na jednodniową wizytę na oddziale gastroenterologicznym, gdzie wykonamy pacjentom badanie endosonograficzne - wyjaśnił dr Chmielewski i dodał, że celem takiego badania (przypomina ono gastroskopię, tyle tylko, że końcówka urządzenia jest taka, jak w USG) jest ocena stanu trzustki pacjenta. Konkretnie zaś tego, czy nie ma na niej wczesnych zmian nowotworowych.

Lekarz wytłumaczył, że rak trzustki jest wyjątkowo podstępnym nowotworem, ponieważ bardzo długo nie daje żadnych objawów lub też są one bardzo niecharakterystyczne, czy takie, które pacjenci kojarzą z zupełnie innymi chorobami. Mogą to być bóle pleców, czy bóle brzucha.

- Często bywa tak, że nowotwór trzustki jest wykrywany w stadium zaawansowanym, niekwalifikującym się do leczenia operacyjnego. Stąd też przeżywalność w okresie 5 lat u chorych na raka trzustki jest niewielka, zaledwie kilkuprocentowa - powiedział dr Chmielewski.

Lekarz wyjaśnił, że u osób po 50. roku życia, które w ostatnim czasie zachorowały na cukrzycę, ryzyko wystąpienia raka trzustki wzrasta. - Ale u takich pacjentów może być i tak, że rozwija się u nich rak trzustki i powoduje to na tyle istotne uszkodzenie trzustki, że cukrzyca jest pierwszym objawem tego nowotworu - powiedział dr Chmielewski. Gastroenterolog wyjaśnił, że nowotwór trzustki występuje zaledwie u 2 proc. chorych onkologicznie. - Jeśli komuś wykluczymy ten rodzaj nowotworu, to jest to dla pacjenta z cukrzycą i dobra, i ważna informacja - podkreślił lekarz.

W najbliższych tygodniach do przychodni lekarzy rodzinnych w Olsztynie i okolicach trafią ulotki i broszury informujące o programie oraz inne informacje potrzebne zarówno lekarzom, jak i pacjentom. Pieniądze na te materiały (8 tys. zł) przekazał szpitalowi urząd marszałkowski.

Realizacja programu zakończy się późną jesienią.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.