Warszawa: nawet 40 proc. kleszczy z boreliozą, najwięcej w lasach Kabackim i Bielańskim

ZDROWIE

Autor: tvn24.pl/Rynek Seniora   30 maja 2017 11:32


Warszawa: nawet 40 proc. kleszczy z boreliozą, najwięcej w lasach Kabackim i Bielańskim Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Samodzielnego Zakładu Entomologii Stosowanej Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW sprawdzili, ile kleszczy w woj. mazowieckim przenosi boreliozę.

Według ich szacunków, na terenie Mazowsza tą chorobą zarażonych jest już 30 do 40 proc. kleszczy. Najwięcej pajęczaków z boreliozą jest w lasach Kabackim i Bielańskim w Warszawie - informuje tvn24.pl.

Naukowcy przypominają, że także domowe psy i koty przyczyniają się do rozprzestrzeniania kleszczy. W jaki sposób? Wystarczy, że zwierzę zgubi w przydomowym ogródku opitą samicę kleszcza, a już po kilku dniach możemy mieć w pobliżu kilka tysięcy jaj, z których w przyszłości rozwiną się młode, głodne osobniki.

Kleszcze swoje ofiary wypatrują przy pomocy narządu Hallera umiejscowionego na pierwszej parze odnóży. Dzięki zawartym w nim chemoreceptorom ofiarę rozpoznają po temperaturze i zapachu.

Co zrobić, by ograniczyć tę inwazję? Można posadzić rośliny, za którymi kleszcze nie przepadają - na przykład wrotycz czy lawendę - ale to zgłodniałych pajęczaków w stu procentach nie odstraszy.

Najskuteczniejszą metodą są preparaty chemiczne, zawierające duże stężenie substancji czynnej DEET. Naukowcy z SGGW zauważają, że chociaż budzi ona wiele kontrowersji, jest to obecnie jedyny skuteczny środek zaradczy.

Więcej: www.tvn24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR