Warszawa: oddział geriatrii Szpitala Wolskiego zostanie zamknięty?Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia - 05 lipca 2017 10:05


Szpital Wolski znalazł się w sieci jako szpital I poziomu referencyjnego, ale ryczałt nie obejmie oddziału geriatrii. Ten ma być finansowany w ramach kontraktu, ale nie wiadomo, czy konkurs w ogóle się odbędzie. Jeśli tak się nie stanie, oddziałowi grozi likwidacja.

Dyrektor Szpitala Wolskiego Robert Mazur przypomina, że na leczenie szpitalne NFZ przeznaczy 95 proc. wszystkich wydanych na szpitale pieniędzy, a jedynie pozostałe 5 proc. zostanie rozdane w konkursach. Przy tym wcale nie jest powiedziane, że taki konkurs dla geriatrii zostanie ogłoszony.

Oddział geriatrii, który działa w Szpitalu Wolskim od 13 października 2015 r. i kosztował 4,5 mln zł, jest największym takim oddziałem w Warszawie. Zatrudnia dwóch geriatrów, 15 pielęgniarek, 9 opiekunów medycznych oraz fizjoterapeutów i psychologa. Znajduje się w nim 36 łóżek, a w roku 2016 obsłużył tysiąc pacjentów - pisze Gazeta Wyborcza.

Barbara Lis-Udrycka, rzeczniczka Szpitala Wolskiego, potwierdza, że jeśli nie uda się zdobyć dofinansowania, oddział trzeba będzie zamknąć. Dotychczasowe finansowanie - kontrakt z NFZ - obejmuje okres do końca września br.

Posłanka Małgorzata Zwiercan (WiS), przewodnicząca komisji polityki senioralnej, poseł PO Michał Szczerba (wiceprzewodniczący) oraz inni posłowie komisji wizytowali odział we wtorek (3 lipca r.). Szczerba podsumował, że jeśli zostanie zamknięty, najbardziej poszkodowani będą potencjalni pacjenci - 470 tys. stołecznych seniorów. Celem wizytującego zespołu ma być stworzenie wspólnego stanowiska w sprawie konkursu i przegłosowanie go na najbliższym posiedzeniu komisji.

Więcej: www.wyborcza.pl