Ważne zmiany dla zawałowców coraz bliżej, opieka będzie trwała rok

ZDROWIE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, JW/Rynek Seniora   15 listopada 2016 12:19


Ważne zmiany dla zawałowców coraz bliżej, opieka będzie trwała rok Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że 10 listopada szef resortu skierował do konsultacji publicznych projekty rozporządzeń wprowadzających roczną, kompleksową opiekę nad chorymi po zawałach. Obecnie, choć mamy bardzo dobre wyniki kardiologii interwencyjnej zaraz po zawale, to w ciągu roku umiera co 10. pacjent. Powód: brak rehabilitacji i specjalistycznej opieki.

NFZ zacznie od stycznia 2017 r. płacić za kompleksową opiekę nad chorymi po zawałach mięśnia sercowego. Tak wynika z projektów zmian w rozporządzeniu ministra zdrowia, m.in. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego oraz w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej. 

Po zmianach kompleksowa opieka po zawale będzie trwała rok. Szpital zaoferuje terapię złożoną z czterech modułów świadczeń: zabiegów kardiologii interwencyjnej, kompleksowej rehabilitacji i edukacji, elektroterapii oraz specjalistycznej opieki kardiologicznej (obejmie minimum trzy konsultacje z kardiologiem). Każdy chory będzie miał też opracowany indywidualny plan leczenia.

Jak zauważa Dziennik Gazeta Prawna, choć mamy bardzo dobre wyniki kardiologii interwencyjnej zaraz po zawale, to aż co 10. pacjent umiera w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Przyczyną jest m.in. to, że chory po wyjściu ze szpitala nie jest odpowiednio rehabilitowany, a nawet jeśli - na rehabilitację musi czekać zbyt długo.

"W sytuacji, gdy wskaźnik śmiertelności jednorocznej w tej grupie pacjentów wynosi około 10 procent, wprowadzenie kompleksowej i skoordynowanej opieki jest koniecznością. Dzięki temu pacjenci będą mieli zapewnione nie tylko zabiegi ratujące życie, lecz także niezbędną rehabilitację kardiologiczną, a w razie potrzeby - kolejne wizyty kontrolne" - pisze MZ i przypomina, że termin zgłaszania uwag do projektów upływa 1 grudnia 2016 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR