Wczesnego raka prostaty nie trzeba leczyć, wystarczy obserwować

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   16 września 2016 09:25


Wczesnego raka prostaty nie trzeba leczyć, wystarczy obserwować Agresywna terapia wczesnego raka prostaty może powodować u mężczyzn działania niepożądane, takie jak impotencja i nietrzymanie moczu. Fot. Fotolia

Wczesna postać raka prostaty nie wymaga agresywnego leczenia, wystarczy monitorowanie nowotworu, a przeżywalność jest taka sama jak u pacjentów po operacji i radioterapii - wykazały brytyjskie badania opublikowane przez „New England Journal of Medicine”.

Prof. Jenny Donovan z University of Bristol podkreśla, że po raz pierwszy bezpośrednio porównywano, jaki efekt daje zastosowanie terapii w porównaniu do jedynie obserwacji rozwoju choroby. Badaniami objęto 1643 mężczyzn, u których po rutynowym użyciu testu PSA wykryto guza. Okazało się, że wszyscy pacjenci, nawet ci, którzy nie byli operowani ani nie poddali się radioterapii, w 99 proc. uzyskiwali takie same 10-letnie przeżycia.

Badania te powinny uspokoić i zapewnić mężczyzn z wczesną postacią raka prostaty, że leczenie tego nowotworu nie zawsze jest konieczne. - Na całym świecie terapia w takich przypadkach tego raka jest nadużywana - podkreśla w wypowiedzi dla BBC prof. Freddie Hamdy z University of Oxford.

Zaniechanie leczenia i jedynie monitorowanie choroby grozi tym, że może ona postępować. W brytyjskich badania zaobserwowano, że tak się stało u co piątej monitorowanej osoby. Jednak w przypadku wczesnej postaci raka prostaty choroba na ogół nie jest agresywna i nie skraca życia pacjenta. Leczenie zawsze może być zastosowane.

Agresywna terapia może powodować u mężczyzn działania niepożądane, takie jak impotencja i nietrzymanie moczu. - Jest zatem budujące, że prowadzone według odpowiednich standardów monitorowanie choroby daje chorym takie same szanse przeżycia - komentuje dr Matthew Hobbs z Prostate Cancer UK. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.