We Wrocławiu ruszyła Klinika Pamięci
Autor: KLX/Rynek Seniora   08 grudnia 2016 16:02

Już można się zapisywać na bezpłatne badania pamięci dla osób starszych i konsultacje ze specjalistami. Klinika Pamięci to inicjatywa Fundacji Angel Care. Jej celem jest diagnozowanie chorób demencyjnych na jak najwcześniejszym etapie, a także edukacja w zakresie profilaktyki.

Do Kliniki Pamięci zgłosić mogą się wszyscy wrocławianie, ale przede wszystkim osoby w wieku powyżej 65 lat.

Badania składają się z dwóch etapów. Pierwszy to spotkanie z psychologiem i wypełnienie testów pozwalających ocenić sprawność funkcji poznawczych, czyli na przykład orientację w przestrzeni i czasie, liczenie, zapamiętywanie i przypominanie, rozumienie czy koncentrację uwagi. Spotkanie trwa ok. 30-40 minut.

Jeśli psycholog, na podstawie wyników testów, stwierdzi coś niepokojącego, to z osobą starszą spotka się neuropsychiatra na indywidualnych konsultacjach.

- W trakcie konsultacji ustalimy zalecenia oraz, w razie potrzeby, terapię odpowiednio do poziomu zaburzeń. Chcę mocno podkreślić, że im wcześniej uda się zdiagnozować problemy lub zwiększone ryzyko ich wystąpienia, tym skuteczniejsze będę działania zapobiegawcze i ewentualne leczenie - mówi dr Patryk Piotrowski, neuropsychiatra z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, który będzie prowadził konsultacje w Klinice Pamięci Angel Care.

Wszystkie badania i konsultacje ze specjalistami w ramach Kliniki Pamięci są bezpłatne. Na testy przesiewowe można się zapisać od poniedziałku do piątku w recepcji wrocławskiego centrum seniora Angel Care. Codzienne dyżur będzie miał jeden psycholog. Termin ewentualnej konsultacji z neuropsychiatrą zostanie ustalony indywidualnie.

Badania i regularny monitoring w Klinice Pamięci obejmą nawet kilkaset osób w ciągu roku. To stała inicjatywa Fundacji Angel Care.

- Działamy we współpracy z miastem i na rzecz miasta. Naszym celem jest efektywne diagnozowanie. Zależy nam na uświadomieniu seniorom i ich bliskim, jak ważna jest prawidłowa interpretacja pierwszych niepokojących objawów. Jednak bardzo istotna jest też edukacja w zakresie profilaktyki. Aktywność fizyczna i intelektualna, odpowiednia dieta, odstawienie używek i kontrola ciśnienia znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób demencyjnych - podkreśla prof. Shlomo Noy, współzałożyciel Angel Care,  specjalista w zakresie geriatrii.

Oprócz zaawansowanej diagnostyki Klinika Pamięci zapewnia także porady dotyczące najlepszej dla seniorów diety czy różnego rodzaju form aktywności fizycznej oraz gimnastyki umysłu. - A program takich zajęć z powodzeniem organizuje Klub Seniora, który również działa przy Fundacji Angel Care. Stawiamy na diagnozę i konkretne rozwiązania - zaznacza Michał Kowalski, dyrektor generalny Angel Care.

Do Klubu Seniora Angel Care należy już blisko 200 osób. Oferuje m.in. zajęcia sportowe, trening mózgu, wieczorki taneczne, warsztaty rozwojowe, scrabble, szachy czy brydża. Wszystkie zajęcia są bezpłatne. 

Bliscy osób starszych również mogą liczyć na pomoc i doradztwo w Klinice Pamięci Angel Care. W jej ramach działać będzie grupa wsparcia i program szkoleń adresowanych do rodzin. - Wiemy, że opieka nad osobami chorymi to ciężka praca fizyczna i psychiczna. W przypadku demencji największym problemem jest fakt, że odbiera ona choremu tożsamość. Dzięki różnym formom wsparcia w Klinice Pamięci bliscy skorzystają z doświadczeń naszego personelu oraz zespołu specjalistów - mówi prof. Shlomo Noy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR