Wentylacja mechaniczna w domach: wstrzymają przyjęcia nowych pacjentów?

ZDROWIE

Autor: MK/Rynek Seniora   08 lipca 2015 11:56


Wentylacja mechaniczna w domach: wstrzymają przyjęcia nowych pacjentów? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ośrodki zrzeszone w Ogólnopolskim Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej niebawem będą zmuszone wstrzymać przyjęcia nowych pacjentów - alarmuje Związek. Sytuacja ta w sposób szczególny może dotknąć osoby starsze. Winne są zbyt niskie kontrakty z NFZ oraz fakt, że Fundusz nie płaci za nadwykonania.

Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej zrzesza 10 specjalistycznych ośrodków z całej Polski zapewniających opiekę domową chorym wymagającym terapii za pomocą wentylacji mechanicznej. Pod opieką mają one ok. 3 tys. pacjentów, za których oddychają wypożyczone z ośrodków respiratory.   

Katarzyna Baj, dyrektor biura OZŚWM w rozmowie z portalem rynekseniora.pl informuje, że aż 70 proc. osób objętych opieką ośrodków należących do stowarzyszenia to seniorzy.

- Nie możemy odłączyć chorych od wypożyczonych przez nas respiratorów, dlatego rozpoczęliśmy proces konsultacji z wszystkimi członkami Związku dot. określenia daty wstrzymania przyjęć nowych pacjentów - informuje Katarzyna Baj.

Związek wyjaśnia, że od początku stycznia 2015 roku w narzuconych przez NFZ sztywnych limitach świadczeń zdrowotnych nie zmieściło się 1168 pacjentów wentylowanych mechanicznie w domu.  

OZŚWM tłumaczy, że wielokrotnie zwracał się do NFZ i Ministerstwa Zdrowia z apelem o zwiększenie kontraktów. Od wielu lat bowiem, w wyniku zachodzących w Polsce zmian demograficznych i cywilizacyjnych, wzrasta liczba osób przewlekle chorych, z wadami genetycznymi czy ciężkimi obrażeniami doznanymi w wypadkach komunikacyjnych, które wymagają wentylacji mechanicznej.   

- Według naszych szacunków do końca 2015 r. takiego świadczenia może potrzebować nawet kilkuset nowych pacjentów, a w najbliższych latach ich liczba może wzrosnąć w sumie nawet do 8 tys. Jednak urzędnicy zdają się tego nie zauważać i nie uwzględniają rosnących kosztów wentylacji mechanicznej w planach rzeczowo-finansowych NFZ - wyjaśnia OZŚWM.  

W ostatnim piśmie do Ministerstwa Zdrowia członkowie stowarzyszenia piszą:  "Regułą stało się przygotowywanie planów rzeczowo-finansowych na nowy rok bez zabezpieczenia środków na opiekę pacjentów, którzy są nią już objęci. Doprowadza to do pojawienia się nadwykonań już w pierwszych dniach obowiązywania umowy, np. środki przeznaczone na świadczenie zespołu długoterminowej opieki domowej dla dzieci i dorosłych pacjentów wentylowanych mechanicznie na 2014 rok wraz z podpisanymi aneksami są większe niż środki przeznaczone na rok budżetowy 2015”.

Związek przedstawia również argumenty finansowe. Tłumaczy, że mimo, iż pozaszpitalna, w tym domowa, opieka nad pacjentami wentylowanymi mechanicznie jest wielokrotnie tańsza niż hospitalizacja, większość oddziałów wojewódzkich NFZ utrudnia im dostęp do niej.  

- Powołując się na przepisy, urzędnicy narzucają limity świadczeń, które wyczerpują się zwykle już w połowie roku, a za świadczenia wykonane ponad limit płacą niechętnie, z wielomiesięcznym opóźnieniem i w niepełnej wysokości - informuje Związek.    

Jak wynika z wyliczeń OZŚWM, za 2014 r. oddziały wojewódzkie NFZ są winne placówkom zrzeszonym w Związku prawie 4,2 mln zł, a za cztery pierwsze miesiące 2015 r. już prawie 5,6 mln zł. Związek szacuje, że do końca tego roku, kwota nadwykonań prawdopodobnie przekroczy 10 mln zł.

Jak informuje Związek, na bieżąco swoje zobowiązania wobec świadczeniodawców stara się regulować tylko sześć oddziałów wojewódzkich NFZ: lubuski, łódzki, opolski, podkarpacki, pomorski i zachodniopomorski. Spośród 10, które zwlekają z rozliczeniami, największym dłużnikiem jest wrocławski - za świadczenia wykonane w ubiegłym roku nie uregulował jeszcze ponad 1,4 mln zł, natomiast za pierwsze cztery miesiące tego roku jego zobowiązania przekroczyły już kwotę 1,2 mln zł.

W czołówce niechlubnego rankingu są jeszcze NFZ w Krakowie (ponad 645 tys. zł za 2014 r. i ponad 457 tys. zł za styczeń-kwiecień 2015) i NFZ w Lublinie (ponad 620 tys. zł za 2014 r. i ok. 145 tys. zł za styczeń-kwiecień 2015).

- Nie jesteśmy w stanie dłużej kredytować NFZ, nie mając pewności, czy zostaną nam zwrócone koszty za leczenie ponad limit określony w kontrakcie - podsumowuje Katarzyna Baj, dyrektor biura OZŚWM.

Narodowy Fundusz Zdrowia do tej pory nie odpowiedział na nasze pytania o komentarz ws. kontraktów dla ośrodków prowadzących domową wentylację mechaniczną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR