Weszli do świata alzheimera. "Tego się nie da przeżyć. Zgłupieć można"gazeta.pl/Rynek Seniora - 22 września 2016 14:06


Bliskich i opiekunów osób cierpiących na chorobę Alzheimera zaproszono do eksperymentu, by mogli "wejść" do świata chorych. Uczestnicy mogli włożyć specjalne gogle i słuchawki, przez które docierały takie dźwięki, jakie słyszą alzheimerowcy.

Eksperyment odbył się w ramach programu "Zrozumieć Alzheimera" realizowanego przez Fundację Medicover. Uczestnicy mieli do dyspozycji dwa rodzaje gogli: do widzenia lornetkowego, typowego we wcześniejszej fazie choroby i lunetowego, które ogranicza obraz świata do minimum. 

Jedna  z uczestniczek podczas próby rozwiązywania krzyżówki w goglach stwierdziła: "Tego się nie da przeżyć. Zgłupieć można". 

Dr Mariusz Saganowski, geriatra, tłumaczy w serwisie gazeta.pl, że to, co przeżyli uczestnicy eksperymentu, jest tylko częścią nieprzyjemnych doznań chorego. Przypomina też, że na alzheimera często nakładają się klasyczny niedosłuch, zaburzenia krążenia, cukrzyca , choroby stawów.

Jak pisze gazeta.pl, osobom starszym "choroba Alzheimera nieraz zabiera wszystko, umieszcza w piekle na kilkanaście lat”. Serwis dodaje, że alzheimer odbiera choremu nie tylko pamięć, ale także wzrok, słuch czy dotyk, a w zamian „daje mrowienia, szumy, piski, strach”. Coraz prostsze czynności stają się nieosiągalne, wywołują lęk, wycofanie, chęć ucieczki. Systematycznie zawęża się pole widzenia, a obraz staje się zamazany. 

Film z eksperymentu będzie można zobaczyć 20 października 2016 r. o godzinie 16 w Domu Opieki "Józefina" w Józefowie k. Warszawy. Zapisy: Karolina Jurga, tel. 506 388 055.

Inicjatywę "Zrozumieć Alzheimera" dofinansowano z rządowego programu ASOS w ramach "programu promocji zdrowia, wczesnego wykrywania i profilaktyki zaburzeń poznawczych".

Więcej: www.zdrowie.gazeta.pl