Weszli do świata alzheimera. "Tego się nie da przeżyć. Zgłupieć można"

ZDROWIE

Autor: gazeta.pl/Rynek Seniora   22 września 2016 14:06


Weszli do świata alzheimera. "Tego się nie da przeżyć. Zgłupieć można" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Bliskich i opiekunów osób cierpiących na chorobę Alzheimera zaproszono do eksperymentu, by mogli "wejść" do świata chorych. Uczestnicy mogli włożyć specjalne gogle i słuchawki, przez które docierały takie dźwięki, jakie słyszą alzheimerowcy.

Eksperyment odbył się w ramach programu "Zrozumieć Alzheimera" realizowanego przez Fundację Medicover. Uczestnicy mieli do dyspozycji dwa rodzaje gogli: do widzenia lornetkowego, typowego we wcześniejszej fazie choroby i lunetowego, które ogranicza obraz świata do minimum. 

Jedna  z uczestniczek podczas próby rozwiązywania krzyżówki w goglach stwierdziła: "Tego się nie da przeżyć. Zgłupieć można". 

Dr Mariusz Saganowski, geriatra, tłumaczy w serwisie gazeta.pl, że to, co przeżyli uczestnicy eksperymentu, jest tylko częścią nieprzyjemnych doznań chorego. Przypomina też, że na alzheimera często nakładają się klasyczny niedosłuch, zaburzenia krążenia, cukrzyca , choroby stawów.

Jak pisze gazeta.pl, osobom starszym "choroba Alzheimera nieraz zabiera wszystko, umieszcza w piekle na kilkanaście lat”. Serwis dodaje, że alzheimer odbiera choremu nie tylko pamięć, ale także wzrok, słuch czy dotyk, a w zamian „daje mrowienia, szumy, piski, strach”. Coraz prostsze czynności stają się nieosiągalne, wywołują lęk, wycofanie, chęć ucieczki. Systematycznie zawęża się pole widzenia, a obraz staje się zamazany. 

Film z eksperymentu będzie można zobaczyć 20 października 2016 r. o godzinie 16 w Domu Opieki "Józefina" w Józefowie k. Warszawy. Zapisy: Karolina Jurga, tel. 506 388 055.

Inicjatywę "Zrozumieć Alzheimera" dofinansowano z rządowego programu ASOS w ramach "programu promocji zdrowia, wczesnego wykrywania i profilaktyki zaburzeń poznawczych".

Więcej: www.zdrowie.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR